Był ogień - teraz woda
Dodane przez palo dnia Kwiecień 24 2007 13:05:11
Zarówno kibice jak i zawodnicy Wings śledzili wczoraj siódmy mecz rywalizacji Vancouver Canucks-Dallas Stars, z nadzieją że Gwiazdy dokńczą swój bohaterski powrót (przegrywali już w serii 1-3) i to właśnie z nimi Skrzydła zmierzą się w drugiej rundzie tegorocznych playoff. Patrząc na wyniki z sezonu regularnego Stars byliby dla Wings wygodniejszą drużyną, gdyż na cztery spotkania trzy zakończyły się zwycięstwem Skrzydeł.

Tymczasem, według ankiety przeprowadzonej na oficjalnej stronie San Jose Sharks, aż 75% kibiców Rekinów chciało zobaczyć ich drużynę w rywalizacji z Wings w półfinale Konferencji Zachodniej. Nie ma co się temu dziwić, jeśli i w tym przypadku spojrzymy w historię tych zespołów podczas sezonu zasadniczego, kiedy Sharks trzykrotnie pokonywali Wings.

Sam fakt porażek nie jest tak ważny, jak sposób w jaki te porażki były odniesione. W meczach z Sharks Wings mieli duży problem w elementach gry, w którym również nie błyszczeli w pierwszwej rundzie playoff - grze w przewadze i osłabieniu. Na 18 bramek, jakie Sharks zaaplikowali bramkarzom Skrzydeł, aż 13 padło, gdy Rekiny grały w przewadze. Wings odpowiedzieli tylko czterema takimi trafieniami.

W jednym z meczów, przegranym 1:5, wszystkie bramki Sharks padły w power play'u. W kolejnym, w którym Rekiny wygrały 9:4, aż sześciokrotnie wykorzystywali swoją liczebną przewagę. Wings wygrali jedno spotkanie 2:1, a w jeszcze jednym byli na najlepszej drodze do takiego samego zwycięstwa, lecz dwie bramki Sharks w trzeciej tercji, w tym jedna na 6 sekund przed ostatnią syreną, przechyliły szale na stronę Rekinów.

Wings będą w takim razie musieli trzymać się z dala od ławki kar i bardzo uważnie grać w osłabieniach. Próbkę swoich umiejętności pokazali nam w dwóch ostatnich spotkaniach z Flames i jeśli utrzymaliby taką formę to nie powinniśmy się niczego obawiać. Sporo będzie też zależało od arbitrów i od tego jak bardzo będą 'gwizdać' styl gry zawodników Skrzydeł, którzy lubią wysoko atakować bramkarzy przeciwników. Gracze jak Tomas Holmstrom, Todd Bertuzzi czy Johan Franzen będe musieli uważać, żeby nia łapać głupich kar za przeszkadzanie bramkarzowi.

Nadzieją Wings jest to, że może nie będą musieli golejarzom przeszkadzać tak bardzo jak Kiprusoffowi, aby zmieścić krążek w siatce. Evgeni Nabokov nie spisywał się tak dobrze jak fiński bramkarz, broniąc tylko 90.2 procent strzałów graczy Predators (wpuścił 13 bramek na 133 uderzenia). Przypomnijmy, że Kiper stawił czoła aż 255 uderzeniom Skrzydeł i kapitulował tylko 18 razy.

Wspomniany wcześniej Bertuzzi powinien kontynuować swoją dobrą grę, która staje się lepsza i lepsza z każdym rozegranym meczem. W swoim pierwszym występie przeciwko Flames widoczne były jeszcze skutki kontuzji, lecz Big Bert najwyraźniej zacisnął zęby i o nich zapomniał. Jego fizyczna obecność na lodzie jest niezastąpiona i na pewno dodaje Skrzydłom twardości, której brak zarzucano im przed playoffami. Wszyscy, którzy tak myśleli zostali jednak chyba uciszeni po serii z Flames, w której Płomienie przegrały w dużej mierze przez brak możliwości 'zmiażdżenia' Wings jak to miało miejsce ostatnio.

Na bohatera Skrzydeł wyrasta Daniel Cleary, którego zawsze jest pełno po obu stronach lodowiska. Do formy strzeleckiej powrócił też Henrik Zetterberg, wspomagany przez Pawła Dacjuka, który też chyba pożegnał się z syndromem słabych playoffów. Obrona Wings, nawet bez kontuzjowanego Bretta Lebdy, spisuje się bardzo dobrze, z Nicklasem Lidstromem na czele i z Chrisem Cheliosem tuż za nim. Chelios spędza na lodzie średnio prawie 17 minut, co jest osiągnięciem niesamowitym jak na 45-letniego zawodnika. Inny weteran, Dominik Hasek, też spisuje się jakby był co najmniej 10 lat młodszy.

Po stronie Sharks największą uwagę trzeba będzie zwrócić na Joe Thorntona i Patricka Marleau, którzy byli najskuteczniejszymi zawodnikami swojej drużyny, zdobywając po 6 punktów w serii z Nashville. Thornton był w podobnej sytuacji rok temu, kiedy w pierwszej rundzie zdobył 4 asysty. Mimo iż w przegranej konfrontacji z Oilers dołożył jeszcze 5 oczek mówiło się o tym, że temu zawodnikowi brakuje instynktu lidera i właśnie to było jednym z powodów czterech kolejnych porażek Sharks po wyjściu na prowadzenie 2-0 w serii z Edmonton. Od jego postawy w dużej mierze będzie zależał sukces lub niepowodzenie Rekinów.

Grę z Thorntonem bardzo dobrze wykorzystuje Milan Michalek, który w sezonie regularnym zaliczył 26 trafień a w playoffach dołożył już kolejne cztery. Nie można też zapomnieć o Cragiu Rivet, którego Sharks pozyskali z Montreal Canadiens pod koniec okna transferowego. Rivet pomógł wzmonić obronę Rekinów, w której znajduje się dwóch pierwszoroczniaków - Marc-Edouard Vlasic i Matt Carle, spędza średnio na lodzie najwięcej czasu ze wszystkich graczy Sharks (26:34) i zdobył już 2 bramki i 3 asysty.

Rywalizacja między tymi zespołami zapowiada się niezwykle ciekawie i o zwycięstwie będą decydowały na pewno szczegóły. Kto będzie niespodziewanym bohaterem, kto nie spełni oczekiań? Odpowiedzi na te pytania zaczą się ujawniać w piątek w nocy o 1:30 czasu polskiego w Detroit.

Najskuteczniejsi wsród Sharks (po 5 meczach):
Punkty: P. Marleau / J. Thornton 6
Bramki: M. Michalek 4
Asysty: J. Thornton 6
Kary Min: M. Grier 25
+ / -: S. Hannan / C. Ehrhoff 3

Mecze w sezonie zasadniczym:
19.10.2006 - @ San Jose - Sharks 5:1 Red Wings
25.10.2006 - @ Detroit - Red Wings 2:1 Sharks
2.12.2006 - @ Detroit - Red Wings 2:3 Sharks
4.01.2007 - @ San Jose - Sharks 9:4 Red Wings

(foto: Jed Jacobsohn/Getty Images)