Mecz 5: Red Wings 5:1 Flames
Dodane przez palo dnia Kwiecień 22 2007 01:03:54
Red Wings odczarowali w końcu swoją niemoc w grach zarówno w liczebnej przewadze jak i osłabieniu i właśnie dzięki tym elementom gry pewnie pokonali Flames 5:1 w piątym spotkaniu serii.

Mecz zaczął się jednak od rodzaju gry, jaki mogliśmy w tym tygodniu oglądać na lodowisku w Calgary. Flames wysoko atakowali graczy Red Wings, przez co ci drudzy mieli duże trudności z wjeżdżaniem w tercję obronną Płomieni, nie mowiąc już o konstruowaniu ataków. Wings powoli jednak zaczęli znajdywać swój rytm gry i przejmować inicjatywę w spotkaniu.

Pod koniec 13. minuty meczu krążek po raz pierwszy znalazł się bramce Miikki Kirpusoffa. Po szarży na bramkę Kirka Maltby'ego guma znalazła się na wysokości koła wznowień, skąd dobił ją Daniel Cleary. Niestety, wcześniej akcję przerwał gwizdek sędziego, który dopatrzył się faulu Maltby'ego na bramkarzu Flames, mimo iż na powtórce wyraźnie widać, że zawodnik Wings był popychany przez Marka Giordano.

Bramki zaczęły padać dopiero w drugiej odłonie meczu. Najpierw, w czwartej minucie, kiedy na ławce kar siedział Chris Chelios, Cleary'emu udało się zabrać krążek zawodnikom Flames i pognać na ich bramkę. Napastnik Wings był został podcięty przez Romana Hamrlika, gdy był już w sytuacji 1-na-1 z Kiprusoffem i sędzia podyktował rzut karny. Cleary nie zmarnował swojej szansy i po zwodzie na backhand pokonał Kipera strzałem pod poprzeczkę. Dan był widoczny przez całe spotkanie. Często wysoko atakował zawodników Flames i nie bał się atakować ich ciałem, przez co dość często spotykał się z rewanżem z ich strony. Niestety w ósmej minucie drugiej tercji Cleary potknął się, starając się zmienić kierunek jazdy i niefortunnie wpadł w bandę głową. Leżał kilka chwil na lodzie, badany wstępnie przez lekarza Wings. Na lód wjechały również nosze, lecz okazały się niepotrzebne. Cleary musiał jednak zejść na jakiś czas do szatni. Powrócił pod koniec tercji i dalej siał zamęt w szeregach Flames.

Swoje pierwsze trafienia w tegorocznych playoffach zaliczył w końcu Henrik Zetterberg, który musiał opuścić końcówkę sezonu zasadniczego z powodu kontuzji. W piątym meczu przeciwko Flames zdobył jednak dwie bramki i asystował dodatkowo przy gol Pawła Dacjuka. Oba trafienia padły, kiedy Wings grali w przewadze i było to kolejno bramki numer dwa i cztery dla Skrzydeł.

Na 3:0 podwyższył w 11. minucie drugiej tercji Chris Chelios. Był to drugi gol w osłabieniu dla Wings w meczu. Krążek w tercji neutralnej przejął Johan Franzen i pognał pod prawą bandą na bramkę Flames. Po dojechaniu do linii bramkowej wycofał gumę między koła bulikowe do Cheliosa, który zdobył w ten sposób swojego pierwszego gola w całym sezonie. Stał się również drugim, po Gordiem Howem, najstarszym graczem (45 lat), który zdobył bramkę w playoffach.

Swoje trafienie w osłabieniu zaliczyli też jednak goście. Na dziesięć minut przed końcem spotkania, podczas kary Jarome'a Iginli, z kontrą 2-na-1 wyszli Matthew Lombardi i Andrei Zyuzin. Pierwszy strzał Lombardi'ego obronił Dominik Hasek, lecz po chwili zawodnik Flames dostał drugą szansę, uderzając spomiędzy kół wznowień. Tor lotu krążka zdołał jeszcze zmienić Zyuzin, dając gościom honorowe trafienie.

Ich szanse na powrót pogrzebał jednak na niecałe pięć minut przed końcem meczu Paweł Dacjuk, zdobywając w przewadze swoje trzecie trafienie w tych playoffach. Cztery asysty zapisał na swoim koncie Nicklas Lidstrom.

Ostatnie kilka minut obfitowało też w brzydkie elementy, których autorami byli głównie zawodnicy gości, którzy pokazali nam swoje oblicze podobne do tego z ostatniej konfrontacji tych zespołów w playoffach. Na około osiem minut przed ostatnią syreną Brett Lebda wszedł ciałem w Daymonda Langkowa, po czym obaj zawodnicy upadli na lód. Langkowowi na tyle nie spodobało się zagranie Lebdy, że uderzył obrońcę Wings z pięści w twarz.

Kilka chwil później, kiedy Wings grali w przewadze a sędzie sygnalizował jeszcze jedną karę dla Flames, po gwizdku kończącym akcję Tony Amonte uderzył krążek w ten sposób, że trafił Todda Bertuzzi'ego. Napastnik Wings nie zdążył nawet zareagować na to zagranie, gdy był już przy nim Dion Phaneuf. Cała akcja zakończyła się krótką bójką obu zawodników i dwoma pięciominutowymi karami.

Najgorsze wrażenie pozostawił jednak po sobie Jamie McLennan, drugi bramkarz Flames, który zastąpił Kiprusoffa na niecałe cztery minuty przed końcem spotkania. Jim Playfair nie chciał ryzykować zdrowia swojego pierwszego bramkarza przy tak ostrej grze z obu stron. McLennanowi nie spodobało się zachowanie Johana Franzena przed jego bramką, więc kilkakrotnie uderzył Szweda swoim kijem, gdy ten walczył o pozycję z jednym z obrońców Flames. Robili to jednak na tyle nieszczęśliwie, że kij Franzena zahaczył maskę McLennana, który zareagował na tym uderzeniem w brzuch po gwizdku sędziego. W ten sposób, po 18 sekundach przerwy do gry musiał powrócić Kiper, gdyz McLennan dostał karę meczu.

Swoją obecność chciał też zaznaczyć Jarome Iginla, który w ostatniej minucie potraktował kilkakrotnie kijem Mathieu Schneidera i musiał powędrować do szatni.

Flames będa musieli wymyślić inne sposoby na pokonanie Wings w niedzielę w nocy, gdyż grając w ten sposób mogą tylko sobie zaszkodzić zbyt duża ilością kar. Wings pokazali, że przypomnieli sobie jak grać w przewadze i osłabieniu. Nie dają sobą też pomiatać i wytrzymują agresywną presję, z którą mieli problemy w ostatniej konfrontacji, co daje im pewną przewagę i nadzieję, że zakończą tegoroczną rywalizację w szóstym meczu, który odbędzie się w niedzielę w nocy polskiego czasu w Calgary.

(foto: Dave Sandford/Getty Images)