Dominacja w ostatniej dekadzie
Dodane przez Kwiat dnia Wrzesień 25 2009 17:07:05
Kibiców Detroit Red Wings nie trzeba przekonywać, że ich zespół jest wyjątkowy w skali całej NHL. Podobne wnioski widać wyciągnęli redaktorzy magazynu „Sporting News”, którzy pokusili się o podsumowanie ostatniej dekady w Lidze.

Najlepszym hokeistą w oczach „Sporting News” został kapitan Red Wings Nicklas Lidstrom. Szwed w opisywanym okresie zdobył dwa mistrzowskie pierścienie (2002 i 2008), Conn Smythe Trophy (2002) oraz sześć Norris Trophy (2001, 2002, 2003, 2006, 2007 i 2008). Ponadto wielokrotnie wybierany był do składu na Mecz Gwiazd, a w 2006 roku wraz drużyną narodową sięgnął po złoto olimpijskie. Lidstrom znalazł się także - jako jedyny z graczy Wings - w składzie najlepszych graczy ostatnich lat.

Innymi wyróżnionymi osobami powiązanymi z organizacją są Ken Holland (menedżer) oraz Mike Babcock (trener). Holland przez lata pracy w klubie pokazał, że jest obecnie jednym z najlepszym menedżerów w lidze, a może i całej jej historii. Wielokrotnie sprowadzał do zespołu zawodników, którzy przyczyniali się do zdobywania kolejnych Pucharów Stanleya (jak chociażby Dominik Hasek, Brett Hull czy Dan Cleary). Babcock legitymuje się jednym z najlepszych bilansów zwycięstw do porażek, wygrywał Puchar Stanleya, a trzykrotnie grał w finale (oba przegrane finały - 2003 i 2009 - zakończyły się po siedmiu meczach).

Z kolei Detroit Red Wings uznano najlepszą drużyną dekady.

W ostatniej kategorii (mecz dekady) redaktorzy wskazali na pojedynek Pittsburgh Penguins z Philadelphia Flyers w Półfinale Konferencji Wschodniej w 2000 roku (2:1 dla Flyers po pięciu dogrywkach).