Podsumowanie draftu 2008
Dodane przez Leszek dnia Czerwiec 24 2008 16:58:29
Od czasu zakończenia draftu minęło już kilka dni, więc po zamieszaniu związanym z wieloma wymianami na rynku transferowym i wyborem nowych zawodników, można spojrzeć chłodnym okiem na ten hokejowy "narybek" Detroit Red Wings.

Po tym jak w 1 rundzie popularne skrzydła nabyły prawa do bramkarza, Thomasa McColluma, w następnych rundach skupiono się na zawodnikach z pola. W 3 rundzie (za wybór w 2. rundzie pozyskano Brada Stuarta) wybrano obrońcę, Maxa Nicastro. Pochodzący z Kalifornii zawodnik, ostatnio występował w zespole Chciago Steel w lidzę USHL, w których to barwach zanotował dobry sezon notując na swoim koncie 20 punktów za 6 bramek i 14 asyst. Rozegrał tam 58 spotkań. Od nowego sezonu będzie występował w lidze uniwersyteckiej w barwach uczelni z Bostonu. Do jego zalet można zaliczyć dużą mobilność na lodzie, umiejętność gry kijem w obronie i dobry przegląd gry, gwarantujący kluczowe podania. Jednakże musi przybrać na masie i sile, jeśli chce myśleć o grze na najwyższym poziomie. Będzie miał na to dużo czasu, ponieważ Red Wings planują mieć z niego pożytek dopiero za kilka lat.

Kolejnym zawodnikiem wybrany przez włodarzy drużyny z Detroit jest Gustav Nyquist. Ten młody szwedzki lewoskrzydłowy zanotował drugi z kolei świetny sezon w barwach juniorskiej ekipy Malmo, co pozwoliło mu na bycie zauważonym przez skautów Detroit mimo tego, że nie był brany w rankingach sporządzonych przed draftem. Podobnie jak w przypadku Maxa Nicastry, w kolejnym sezonie będzie występował w uniwersyteckiej lidze NCAA (jako zawodnik uniwersytetu z Maine). Jest dość rzadko spotykane, żeby hokeista ze Szwecji rezygnował z walki o miejsce w Elitserien na rzecz gry w amerykańskich ligach juniorskich. Warto wspomnieć, że to zawodnik cechujący się ponadprzeciętną ambicją i zaangażowaniem w grę, co powoduję, że walczy o krążek na obu końcach lodowiska. Pomaga mu w tym jego szybkość. Niestety jest to zawodnik dość niski (177 cm, 76 kg) i w jego grze nie ma ani śladu gry fizycznej.

Wybrany z numerem 151 w 4. rundzie Julien Cayer jest przeciwieństwem Nyquista. Mierzący 193 cm i ważący 85 kg lewoskrzydłowy nie stroni od gry fizycznej. Poza tym całkiem dobrze porusza się na łyżwach, posiada dobry strzał i udziela się w grze defensywnej. Co prawda musi zacząć prezentować stabilną formę oraz utrzymać dobre warunki fizyczne. Ten kanadyjski zawodnik po dwuletniej przygodzie w OHL ostatnio występował w barwach amerykańskiej drużyny z Northwood (24 gole, 32 asysty w 43 meczach). Podobnie jak poprzedni bohaterowie tego newsa od nowego sezonu będzie występował w lidze uniwersyteckiej.

Po bramkarzu, obrońcy i dwóch lewoskrzydłowych przyszła pora na dwóch centrów. Pierwszym z nich był Stephen Johnston, 17-letni Kanadyjczyk, który w sezonie 2007-2008 zadebiutował na lodowiskach OHL w barwach Bellevile Bulls. Grywał co prawda w 4. linii, ale ta drużyna cechuję się bardzo głębokim składem, więc i tak można to uznać za sukces zważając na tak młody wiek tego zawodnika. Zaliczył tylko 9 punktów w 56 meczach i zarówno Red Wings, jak i Bulls oczekują przełomu w karierze Johnstona w nadchodzącej kampanii i liczą, że ten "energiczny" zawodnik będzie odgrywał większą rolę, tym razem w 3. formacji ataku.

Ostatni zawodnik - Jesper Samuelsson to, jak to określił serwis Red Wings Central, typowy wybór Hakana Anderssona (szefa europejskich skautów) z dużym potencjałem ofensywnym z kompletnie nieznanej drużyny. Ten opis świetnie podsumowuje tego zawodnika. Posiada on duże umiejętności w ataku, czucie gry, które daje mu możliwości częstego tworzenia zagrożenia pod bramką rywala. Niestety również nie posiada dobrych warunków fizycznych (178 cm, 77 kg), a przyrost masy mięśniowej jest ograniczony przez nietolerancję glutenu (białek roślinnych), na którą choruje Szwed. Poza tym Samuelsson jest postrzegany jako zagadka, ponieważ mimo tego, że osiągnął bardzo dobre statystyki w ostatnich sezonach to trzeba zaznaczyć, że grał wtedy w 3. lidze szwedzkiej. Prawdziwy test przyjdzie w nadchodzącym sezonie, kiedy ten 20-letni napastnik będzie bronił barw Timry, występującej w Elitserien.

(foto: Bruce Bennett/Getty Images)