Igor Łarionow w Galerii Sław!
Dodane przez Kwiat dnia Czerwiec 18 2008 15:06:04
Hokejowa Galeria Sław powiększyła się. Wczoraj w Toronto komitet Galerii Sław zadecydował o włączeniu w jej poczet czterech nowych nazwisk. Tegorocznymi wybrańcami zostali: Ed Chynoweth (przez 20 lat sprawujący funkcję prezydenta Canada Hockey League), Ray Scapinello (wieloletni sędzia liniowy), Glenn Anderson (zawodnik, który wygrał sześć razy Puchar Stanleya – pięciokrotnie z Edmonton Oilers i raz z New York Rangers) oraz Igor Łarionow, który bronił barw Detroit Red Wings przez osiem sezonów – od 1995 do 2002 roku – zdobywając w ich barwach trzy Puchary Stanleya (1997, 1998 i 2002).

Rosjanin został wybrany podczas draftu w 1985 roku przez Vancouver Canucks z 214 numerem. Jednak na taflach NHL zadebiutował cztery lata później, mając 29 lat. Przełom w jego karierze nastąpił w 1995 roku, kiedy to będący w przebudowie San Jose Sharks wytransferowali Łarionowa do Red Wings w zamian za Raya Shepparda.

W Red Wings tworzył on niezapomnianą formację nazywaną „Russian Five”, w której skład prócz niego wchodzili: napastnicy Sergiej Fiodorow, Wiaczesław Kozłow i dwójka obrońców w osobach Wiaczesława Fietisowa i Władimira Konstantionowa. Świetna współpraca Rosjan wynikała głównie z ich znajomości ze wspólnymch występów w reprezentacji Związków Radzieckiego, z którą osiągali na arenie międzynarodowej wielkie sukcesy (m.in. dwa złote medale na Igrzyskach Olimpijskich, cztery złota na Mistrzostwach Świata, złoty medal na Pucharze Kanady).

Sam Łarionow zyskał sobie przydomek „Profesor”, nie tylko ze względu na jego wygląd (gdy obecnie 47-letni Rosjanin wkładał na nos okulary mało kto mógłby przypuszczać, że jest on twardo grającym hokeistą), ale także z powodu jego świetnej i inteligentnej gry.

Ogółem podczas ośmiu kampanii w Motown, Łarionow zagrał w 539 spotkaniach, notując łącznie 397 punktów (89G i 308) w rundzie zasadniczej. W playoffy dorzucił on kolejne 101 meczów i 58 „oczek” (20G i 38A).

Obecnie „Profesor” zajmuje się prowadzeniem firmy w branży handlu winem.

(foto: AP Photo/Ryan Remiorz)