Mecz 75: Red Wings 2:3 Blues (SO)
Dodane przez palo dnia Marzec 24 2007 23:56:41
Słaba passa Red Wings trwa. Mimo wywalczenia jednego punktu w meczu przeciwko St Louis Blues, Skrzydła poniosły zwartą z rzędu porażkę. Gorszy wynik w tym sezonie zanotowali tylko w połowie listopada, kiedy przegrali pięć kolejnych spotkań. Goście z St Louis pokonali Wings 3:2 po rzutach karnych.

Skrzydła zaczęli spotkanie słabo, co było ich wadą również podczas poprzednich porażek. Blues szybko wykorzystali nadarzające się okazje i już w piątej minucie meczu wyszli na jednobramkowe prowadzenia po bramce Tomasa Mojzisa, dla którego była to pierwsze trafienie w karierze.

Niecałe dwie minuty później Wings stracili jednego ze swoich obrońców. Po brutalnym wejściu z tyłu Ville Nieminena w bandę poleciał Brett Lebda, upadł krawiąc na lód i musiał zostać zniesiony z lodowiska na noszach i był odwieziony do szpitala. Lekarze zdiagnozowali wstrząśnienie mózgu ale powiedzieli, że Lebda czuje się już dobrze. Nie wiadomo jednak kiedy będzie mógł wrócić do gry. Do gry w tym spotkaniu Nieminen już nie powrócił, lecz Skrzydła nie byli w stanie wykorzystać pięciominutowego okresu gry w przewadze.

W czwartej minucie tego power play'a na ławkę kar powędrował natomiast Jiri Hudler. 4 sekundy po końcu tej kary Blues zdobyli drugą bramkę. Tym razem jej strzelcem był Brad Boyes. Zarówno Blues jak i Wings mieli w pierwszej tercji jeszcze po jednym power play'u, lecz żaden z zespołów ich nie wykorzystał.

Gracze z Detroit wzięli się do pracy od początku drugiej odsłony. W pierwszej tercji Blues 'wygrali' w strzałach 10-6, lecz w całym spotkaniu to gospodarze oddali 42 strzały na bramkę Jasona Bacashihui przy tylko 19 uderzeniach, przy których interweniować musiał Dominik Hasek.

Ataki Wings przyniosły skutek w 8. minucie drugiej tercji, kiedy Blues grali w osłabieniu, co wykorzystał Jiri Hudler, zdobywając 15. bramkę w tym sezonie. Wyrównanie padło w 13. minucie trzeciej odsłony udziałem innej młodej gwiazdy z Detroit - Valtteri Filppuli, dla którego było to 10. trafienie.

Na 12 sekund przed końcem tej tercji na ławkę kar powędrował Ryan Johnson, dając Skrzydłom przewagę na początku dogrywki. Niestety dla gospodarzy, genialnie w bramce spisywał się Bacashihua, wyjmując wszystkie strzały, które zmierzały w jego kierunku. W 4. minucie dogrywki po raz kolejny przewagę zdobyli Blues, kiedy Danny Markov, uderzony przez Petra Cajanka, zrzucił rękawice i zaatakował gracza gości. Po chwili przepychanek Rosjanin dostał podwójną karę mniejszą a Cajanek powędrował na ławkę kar na 2 minuty.

Nie zmieniło to losów spotkania, które przedłużyło się do rzutów karnych. W pierwszej serii swoich szans nie wykorzystali ani Paweł Dacjuk ani Lee Stempniak. Kolejny strzał, tym razem Todda Bertuzziego, obronił Bacashihua a po uderzeniu Douga Weighta sędziowie musieli odwołać się do powtórek wideo. Hasek obronił strzał Weighta, lecz przesuwał się jeszcze w tył z krążkiem, który w końcu przekroczył linię bramkową. Sędzia pokazał, że czeski bramkarz wystarczająco długo przytrzymał krążek i gola nie uznał, lecz po analizie wideo zmienił zdanie.

"Widziałem jak sędzia macha rękami, sygnalizując, że bramki nie ma. Nie rozumiem dlaczego potem zmienił swoją decyzję," wyraził swoje niezadowolenie po meczu Dominik Hasek.

Dokładnie taka sama sytuacja miała miejsce kilka chwil później, gdy bramkarza gości chciał pokonać Daniel Cleary. Gdy Bacashihua odsłonił gumę leżała ona równo na linii bramkowej, lecz na powtórce ze środka bramki widać było, że krążek podskoczył na parkanie Bacashihui. Sędziowie uznali jednak, że nie są w stanie dokładnie stwierdzić czy przekroczył on w powietrzu linię, dzięki czemu bramkarz gości mógł cieszyć się z pierwszego zwycięstwa w sezonie.

(foto: AP Photo/Jerry S. Mendoza)