Nagród ciąg dalszy, Chelios zostaje
Dodane przez Kwiat dnia Czerwiec 15 2008 20:46:59
Sukcesy graczy Detroit Red Wings nie zakończyły się wraz ze zdobyciem Pucharu Stanleya. Kilka dni temu, tj. 12 czerwca w Toronto miało miejsce coroczne rozdanie nagród dla najlepszych hokeistów minionego sezonu. Szansę na indywidualne wyróżnienia miała trójka zawodników (Paweł Dacjuk, Henrik Zetterberg i Nicklas Lidstrom) oraz szkoleniowiec Skrzydeł Mike Babcock.

Lidstrom zgodnie z przewidywaniami kibiców i dziennikarzy zgarnął Norris Trophy, nagrodę dla najlepszego defensora ligi. Z trójki nominowanych (poza Szwedem możliwość wygranej miał Zdeno Chara z Boston Bruins i Dion Phaneuf z Calgary Flames) zdecydowanie jemu przypadła największa liczba głosów – aż 127 z 134 głosujących umieściło Lidstroma na szczycie swojej listy, to dało mu 1313 punktów, podczas gdy drugi Phaneuf zgromadził ledwo 561 głosów. Był to szósty triumf szwedzkiego obrońcy w ostatnich siedmiu sezonach, a gdyby nie wygrana Scotta Niedermayera w 2004 roku, Lidstrom byłby pierwszym w historii zawodnikiem, który sześć lat z rzędu odbierałby Norris Trophy! Obecnie plasuje się on na trzeciej lokacie wśród najczęściej honorowanych hokeistów tą nagrodę – pierwszy jest niezmiennie Bobby Orr (ośmiokrotnie wybierany najlepszym obrońcą), a za nim znajduje się Doug Harvey (siedem wygranych).

Swoje „pięć minut” w Toronto miał także Paweł Dacjuk, który zdeklasował w głosowaniu na Lady Byng Trophy swoich konkurentów (Martina St. Louisa z Tampa Bay Lightning i Jasona Pominville’a z Buffalo Sabres). Za swoją dżentelmeńską postawę na lodzie został nagrodzony po raz trzeci z rzędu, co jest pierwszym takim przypadkiem od czasów Franka Bouchera broniącego barwy New York Rangers, który odbierał Lady Byng w latach 1933-35.

Większe znaczenie dla Dacjuka miała jednak inna nagroda - Selke Trophy, przyznawana najlepszemu defensywnemu napastnikowi. Nominowani do niej byli także Henrik Zetterberg i John Madden z New Jersey Devils, który na koncie miał już jedne Selke Trophy (w 2001 roku). Bez większego zaskoczenia i w pełni zasłużenie Selke padło łupem Dacjuka, natomiast Zetterberg był ostatni w głosowaniu. Jednakże Zetterberg oprócz uznania za świetną grę w fazie playoffy (Conn Smythe Trophy) został doceniony przez popularny kanadyjki serwis TSN, który wybrał go najlepszym zawodnikiem niedawno zakończonej kampanii.

Okazję na indywidualną nagrodę (Jack Adams Trophy przyznawaną najlepszemu trenerowi) miał trener Skrzydeł. Jedna w głosowaniu znacznie ustąpił on dwóje Bruce Boudreau (Washington Capitals) i Guy Carbonneau (Montreal Canadiens), zajmując ostatnie miejsce. Boudrau wygrał różnicą zalewie 12 punktów nad trenerem Canadiens.

Ważną informację przekazał dziennikarzom Chris Chelios. Kibicie spodziewający się zakończenia przez tego 46-letniego weterana kariery sportowej, muszą się rozczarować lub tez odetchnąć z ulgą. Chelios powiedział w wywiadzie dla lokalnego radia, iż porozumiał sie z Kenem Hollandem i niedługo parafuje roczny kontrakt z Red Wings.

(foto: Getty Images/Bruce Bennett)