Mecz 75: Predators 3:6 Red Wings
Dodane przez palo dnia Marzec 21 2008 04:46:11
Johan Franzen zdobył dziewiątą bramkę w ostatnich dziewięciu spotkaniach, zatrzymując rozpędzonych Nashville Predators i dając Detroit Red Wings drugie zwycięstwo z rzędu.

W pierwszej odsłonie Predators oddali zaledwie cztery strzały, przy dziewięciu uderzeniach Red Wings, lecz to oni prowadzili po 20 minutach gry. W 17. minucie tercji strzałem z nadgarstka z dużego kąta Dominika Haska pokonał Alexander Radulov. Było to uderzenie, które czeski bramkarz powinien bez problemu wyłapać, lecz krążek odbił się od niego i wpadł mu za plecy. Mimo niepewnej interwencji w tym przypadku, jak również przy bramce na 3:3 Martina Erata, Hasek kilkakrotnie ratował swój zespół od utraty kolejnych bramek i mógł zaliczyć ten występ jednak do udanych. Był to jego 385 zwycięstwo w sezonie zasadniczym co daje mu ex aequo dziesiąty wynik w całej historii NHL. Doświadczony Czech dzieli go z byłym bramkarzem Red Wings, Mikiem Vernonem.

Czerwone Skrzydła doskonale zaczęły drugą tercję, wykorzystując kilka minutowy okres słabości gospodarzy. Już w 55. sekundzie wyrównanie przyniósł strzał z nadgarstka Niklasa Kronwalla, który w zaskakujący sposób pokonał bramkarza Dana Ellisa. Około trzech minut później na 2:1 podwyższył Chris Chelios, wjeżdżający ze zmiany w tercję Predators. Ten doświadczony obrońca dostał podanie z linii bramkowej od Jiri'ego Hudlera i perfekcyjnie trafił w krążek, posyłając niesamowicie mocny strzał przez gąszcz zawodników ustawionych przed Ellisem.

Po tej bramce trener Barry Trotz zdecydował się na zastąpienie Ellisa Masonem. Do tego momentu Ellis obronił 11 z 13 strzałów. Szkoleniowiec Nashville już drugi mecz z rzędu wykonał taki sam manewr, mający na celu rozruszanie swojego zespołu. Zarówno w meczu z Washington Capitals jak i z Red Wings nie dało to jednak Predators zwycięstwa.

Masona pokonał w 8. minucie drugiej tercji Brian Rafalski, wykorzystując błąd przy wyrzucaniu krążka z tercji obrońcy Predators. Rafalski, podczas okresu gry w przewadze Red Wings, przejął krążek przy niebieskiej, podjechał kilka kroków i strzałem z nadgarstka umieścił krążek w okienku bramki gospodarzy.

Red Wings rozpoczęli ostatnią tercję z przewagą dwóch zawodników, lecz nie byli w stanie wykorzystać prawie dwóch pełnych minut takiej okazji. Skuteczna obrona poprawiła morale Predators, którzy do piątej minuty doprowadzili już do remisu. Najpierw swoją drugą bramkę w meczu zdobył Radulov a po nim punktował w przewadze Erat, pokonując Haska słabym strzałem z nadgarstka zza koła wznowień.

Niespełna minutę po bramce Erata szansę na trafienie miał Brandon Bochenski, który zabrał krążek Brettowi Lebdzie na prawym kole wznowień w tercji Detroit. Jego zamiar strzału między parkanami dobrze wyczuł Hasek i pokrzyżował plany zawodnika Predators.

Kolejnych cennych punktów w pogoni za ostatnim miejscem premiowanym awansem do playoff pozbawił gospodarzy jednak Franzen. Szwed wysunął Red Wings ponownie na prowadzenie po indywidualnej akcji w tercji Predators, wjeżdżając z krążkiem między buliki i oddając strzał z nadgarstka, po którym krążek prześlizgnął się pod pachą Masona i znalazł się w siatce. Kropkę nad i postawił Paweł Dacjuk, pokonując bramkarza Predators w akcji 1 na 1 po doskonałym wypuszczającym podaniu Henrika Zetterberga a następnie zdobywając swoje 30. trafienie w sezonie strzałem do pustej bramki. Asystę przy tym golu zanotował Kirk Maltby.

Jak już wspominaliśmy, w spotkaniu nie wystąpił Brad Stuart, który ma złamany palec. Menadżer Ken Holland powiedział po spotkaniu, że obrońca Red Wings ma spotkać się z lekarzem specjalistą, który będzie w stanie zrobić dokładniejsze badania i konkretnie określić jak długo nowy nabytek zespołu z Detroit będzie musiał pauzować. Wszystko wskazuje jednak na to, że Stuart opuści pozostałe siedem spotkań sezonu regularnego i początek fazy playoff.

(foto: AP Photo/Mark Humphrey)