Mecz 64: Canucks 4:1 Red Wings
Dodane przez palo dnia Luty 24 2008 07:40:29
Sprowadzeni z Grand Rapids Griffins młodzi, jak na standardy Detroit Red Wings, obrońcy starają się jak mogą załatać dziury powstałe w wyniku kontuzji swoich starszych partnerów z podstawowego składu. Mimo najszczerszych chęci i niewątpliwego zaangażowania nie byli oni jednak w stanie powstrzymać we wczorajszym spotkaniu dwóch indywidualnych akcji autorstwa Ryana Keslera, którego dwie bramki strzelone w trzeciej tercji meczu z Vancouver Canucks definitywnie przesądziły o zwycięstwie gospodarzy 4:1.

Przypomnijmy, że Red Wings grają obecnie bez leczących swoje urazy Nicklasa Lidstroma, Briana Rafalskiego, Niklasa Kronwalla oraz Chrisa Cheliosa, w miejsce których zostali powołani Derek Meech, Kyle Quincey, Jonathan Ericsson i Garrett Stafford. Dla Stafforda był to pierwszy mecz na taflach NHL. Z kolei Ericsson zadebiutował w poprzednim spotkaniu przeciwko Calgary Flames. W perspektywie całego spotkania nie można jednak tym obrońcom wiele zarzucić. Oprócz 23-letniego Ericssona, który zanotował -3 w klasyfikacji plus/minus, wszyscy pozostali wyszli w tej statystyce na zero. Dodatkowo jego rówieśnik Derek Meech zupełnie zasłużenie został wybrany trzecią gwiazdą meczu, zaliczając asystę przy jedynej bramce Red Wings, niosąc tym samym pomoc swoim kolegom z linii ofensywnych. Meech był najczęściej zestawiany z czołową trójką zespołu gości - Pawłem Dacjukiem, Henrikiem Zetterbergiem i Tomasem Holmstromem.

To właśnie ten młody obrońca oddał mocny strzał z niebieskiej linii w 17. minucie spotkania, a krążek po odbiciu się przed bramką od Dacjuka, wpadł za plecy Roberto Luongo. Mimo niewątpliwej wartości ofensywnej Meecha jak i u pozostałych obrońców widać jeszcze braki defensywne, co dość często starali się wykorzystać gospodarze. Odbiło się to na statystyce strzałów w której, dopiero po raz czwarty w tym roku, Red Wings oddali mniej strzałów niż rywale 29-35. Jimmy Howard, mimo utraty czterech bramek, mógł zaliczyć to spotkanie do udanych, popisując się również kilkoma świetnymi interwencjami.

Pierwsza bramka padła w 15. minucie spotkania, kiedy zaraz po wygraniu wznowienia przez Daniela Sedina krążek trafił pod niebieską linię wprost na łopatkę kija Alexandra Edlera, który uderzył silnie i celnie dając swojej drużynie prowadzenie. Po kilku doskonałych podaniach pomiędzy braćmi Sedinami, drugie trafienie dla Canucks zdobył Sami Salo. Była to 11. minuta drugiej tercji i wówczas gospodarze grali z przewagą jednego zawodnika. Salo, ustawiony tuż przed Howardem, otrzymał podanie zza bramki od Henrika Sedina. Bramkarz Red Wings zdołał jeszcze dotknąć krążka, ale nie był w stanie skutecznie zablokować jego drogi do siatki.

Trzecia odsłona meczu należała właściwie do jednego zawodnika. Pierwotnie miał on jedno proste zadanie. Chodziło oczywiście o powstrzymanie linii Dacjuk-Zetterberg-Holmstrom. Ponadto nie zawahał się wykorzystać dwóch sposobności do zdobycia bramki jakie mu się przytrafiły. Zaowocowało to uznaniem go drugą gwiazdą spotkania. W 4. minucie trzeciej tercji Ryan Kesler zabrał krążek Brettowi Lebdzie, który nie był w stanie nad nim odpowiednio zapanować. Miało to miejsce tuż przed strefą obronną Canucks. Po chwili pognał z całych sił przed siebie. Mimo rozpaczliwej pogoni Lebdy oraz Zetterberga, Kesler z zimną krwią umieścił krążek między parkanami Howarda. Dzieła zniszczenia dokończyłten sam zawodnik na trzy minuty przed końcem spotkania. Wówczas popularne Orki wyprowadziły skuteczną akcję 2-na-1. 23-letni Amerykanin świetnie prowadził przy sobie krążek i kilka sekund później ponownie pokonał młodego bramkarza Red Wings.

Bardzo dużym rygorem wykazali się w tym spotkaniu sędziowie, nakładając na zawodników obu drużyn w sumie 12 kar indywidualnych. Zawodnicy Czerwonych Skrzydeł aż siedmiokrotnie mieli okazję gry z przewagą jednego zawodnika, wykorzystując niestety tylko jedną z nich. Na samym początku drugiej tercji przez minutę grali nawet z dwoma zawodnikami więcej, lecz nie byli w stanie pokonać świetnie dysponowanego Luongo. Surowe podejście sędziów było spowodowane sprzeczką do jakiej doszło jeszcze podczas przed meczowej rozgrzewki. Kiedy to na środkowej linii lodowiska mogliśmy oglądać przepychanki pomiędzy Aaronem Downeyem, a Alexandrem Burrowsem. Co za tym idzie Downey został już w 3. minucie meczu ukarany za niesportowe zachowanie przy ataku na Jeffa Cowana. Nie ograniczyło to jednak jego twardej i nieustępliwej gry przez pozostałą część spotkania.

Teraz Czerwone Skrzydła czeka dwudniowa przerwa, po upływie której będą kontynuować swój pobyt w zachodniej Kanadzie. We wtorek, raptem sześć godzin po zamknięciu okna transferowego, zmierzą się w Edmonton z tamtejszymi Oilers.

(foto: Chuck Stoody/The Canadian Press)