Mecz 60: Red Wings 1:5 Blue Jackets
Dodane przez palo dnia Luty 16 2008 05:07:09
A więc piąta porażka z rzędu stała się faktem. Tym razem zespół Detroit Red Wings z kwitkiem odprawiła ekipa Columbus Blue Jackets, która dzięki dwóm punktom zdobytym w piątkowy wieczór wyraźnie pokazuje, że wciąż liczy się w walce o miejsce w fazie play off. Martwi najbardziej to, iż znów nie najlepiej zaprezentował się Chris Osgood. Został więc w trakcie meczu zmieniony przez trenera już trzeci raz w swoich dziewięciu ostatnich startach. Natomiast jego vis-a-vis Pascal Leclaire wypadł doskonale (22/23), a trzeba wspomnieć, że to aktualnie najlepszy bramkarz NHL pod względem liczby meczy bez straty gola. Ma ich aż osiem, co jest naturalnie jego życiowym rekordem.

W raz z zespołem przyjezdnych w Joe Louis Arena pojawił się Sergei Fiodorw czyli była gwiazda Red Wings z końca lat 90-tych oraz początku XXI wieku. Członek ekipy zdobywającej ostatnie trzy tytuły mistrzowskie (1997, 1998, 2002). Wspominam o tym ponieważ od dłuższego już czasu sporo mówi się o jego powrocie do Detroit i to na całkiem dobrych warunkach. Pomimo swojego wieku (38 lat) w opinii wielu ten weteran NHL to wciąż świetny zawodnik i mógłby wnieść do gry sporo doświadczenia tak przecież potrzebnego podczas play off. Co z tego wyniknie? Dowiemy się z pewnością w ciągu dziesięciu najbliższych dni, bo właśnie tyle pozostało do zamknięcia okienka transferowego (26 luty).

W chwili obecnej Red Wings nie prezentuje hokeja na takim poziomie do jakiego się już zdążyliśmy przyzwyczaić w tym sezonie. Trzy stracone bramki jeszcze w pierwszej tercji spotkania to potwierdziły. Po tym jak Osgood wpuścił swojego czwartego gola w 8. minucie i 23 sekundzie drugiej odsłony, Mike Babcock postanowił, że czas dokonać zmiany między słupkami. I od tej chwili dostępu do bramki miał bronić Jimmy Howard, który jak pamiętamy został powołany do składu zaledwie kilka dni temu.

Od samego początku lekką przewagę uzyskiwał zespół gości. Gracze z Columbus udokumentowali to w 7. minucie i 29 sekundzie. Gdy na ławce kar siedział jeszcze Paweł Dacjuk, swoją szansę wykorzystał Rick Nash dla którego był to 30. gol w tych rozgrywkach. Dobił udanie wcześniejszy strzał partnera z zespołu umieszczając krążek tuż obok lewego ramienia Osgooda. W 13. minucie było już 2-0, a to za sprawą Fredrika Modina, który wykorzystał z zimną krwią fatalny błąd Andreasa Lilji (upadek) i pokonał po raz pierwszy tego wieczora Osgooda w akcji 1-na-1. Niecałe dwie minuty później trzecią bramkę dla zespołu gości strzelił Nikolai Zherdev, ponownie korzystając z niefrasobliwości gospodarzy w obronie. Podobny wynik po pierwszych 20 minutach gry widniał na tablicy wyników także we wtorkowym spotkaniu z Nashville Predators.

Druga odsłona przyniosła tylko jedno trafienie i to właśnie po tym zagraniu nastąpiła wspomniana wyżej zamiana w bramce klubu z Detroit. Stało się to za sprawą Fredrika Modina, który udanie zmienił tor lotu krążka po mocnym strzale oddanym przez Adama Foota. W taki właśnie sposób doświadczony Szwed zdobył swoją drugą bramkę tego wieczora.

Na początku trzeciej tercji jedyną bramkę dla gospodarzy zdobył Paweł Dacjuk dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji wraz z Nicklasem Lidstromem oraz Henrikiem Zetterbergiem. Guma przekroczyła linię bramkową tuż obok prawego ramienia próbującego udanie interweniować Leclaire (łącznie 20 obron). Tym razem to Red Wings mieli okazję grać z przewagą jednego zawodnika na lodzie. Jednak po upływie 5. minut tej odsłony stało sie jasne, że Czerwone Skrzydła nie wyjdą z tego pojedynku zwycięsko. Wszystko za sprawą Rona Hainsey, który ponownie wyprowadził swój zespół na cztero bramkowe prowadzenie umieszczając krążek w bramce, po tym jak chwilę wcześniej zgarnął go z za bramki strzeżonej teraz przez Howarda. W boksie kar siedzieli wówczas Lidstrom oraz Kirk Maltby.

Trzeba jednak oddać, że 23-letni Amerykanin zagrał kolejne dobre zawody zatrzymując w dość spektakularny sposób próby jakie mieli Rostislav Klesla czy Jason Chimera. Zakończył mecz z 9 udanymi interwencjami, a jeśli weźmiemy pod uwagę dwa ostatnie występy to obronną ręką wychodził w 27 z 29 sytuacji.

Co ciekawe ekipa z Detroit oddała mniej strzałów niż przeciwnik po raz pierwszy od 12 stycznia, kiedy to przegrała 3-2 w konfrontacji z Ottawa Senators. Warto również wspomnieć iż pięć porażek z rzędu kibice Red Wings mogli oglądać po raz ostatni jeszcze w 2006 roku. Wtedy miało to miejsce między 17, a 25 listopada.

W spotkaniu z powodu różnych urazów zabrakło w szeregach Czerwonych Skrzydeł, aż czterech podstawowych zawodników. Mowa oczywiście o Niklasie Kronwallu (obojczyk), Brianie Rafalskim (pachwina), Dominiku Hasku (biodro) oraz Danielu Cleary'm (złamana kość żuchwy). Wielce prawdopodobne, że któryś z pierwszej dwójki powróci do składu na niedzielne starcie z Dallas Stars. Mecz rozpocznie się o godzinie 21:30 polskiego czasu.

(foto: AP Photo/Paul Sancya)