Mecz 41: Red Wings 4:1 Stars
Dodane przez palo dnia Styczeń 03 2008 04:50:15
Detroit Red Wings rozegrali swój 41. mecz w sezonie w stylu, do którego zdążyli już nas w tym roku przyzwyczaić. Czerwone Skrzydła nie dały zbyt wiele przestrzeni, sklasyfikowanym na drugim miejscu tabeli Zachodu, Dallas Stars i pokonały rywali w stosunku 4:1. Było to zarazem 30. zwycięstwo klubu z Detroit w obecnych rozgrywkach, dzięki któremu cały czas utrzymują tempo, umożliwiające im pokonanie rekordu 62 zwycięstw z sezonu 1995-96.

Jak już wcześniej informowaliśmy, do gry powrócił Henrik Zetterberg, a jego obecność była, aż nadto widoczna. Szwed grał w różnych formacjach, lecz za każdym razem gdy był na lodzie, stojący w bramce rywali, Marty Turco oraz jego obrońcy mieli ręce pełne roboty. Zetterberg skończył spotkanie z dwoma asystami na koncie, zdobytymi przy bramkach Daniela Cleary’ego i Dallasa Drake'a. Dla tego drugiego gracza był to pierwszy gol w tym sezonie, a dokładniej od 14 lutego zeszłego roku.

Cleary wpisał się na listę strzelców w 13. minucie pierwszej tercji. Jego pierwszy strzał z okolic niebieskiej linii został zablokowany, lecz pochodzący z Kanady napastnik dopadł ponownie do krążka i strzelił. Tym razem celnie. W drugiej części spotkania swój pierwszy punkt w barwach Red Wings zaliczył Aaron Downey, asystując przy bramce Johana Franzena. Downey wypuścił Szweda sam na sam z Turco, a ten położył bramkarza zwodem na lodzie i backhandem umieścił gumę w siatce bramki Stars.

Marty Turco stojący między słupkami gości nie ma szczęścia w meczach z klubem z Detroit. W całej swojej karierze na taflach NHL, wygrał z Red Wings tylko raz. Poniósł natomiast w sumie 14 porażek, z czego 9 w regulaminowym czasie gry. Jego vis-a-vis, Chris Osgood, miał spore szanse na zaliczenie kolejnego meczu z czystym kontem, lecz zostały one zaprzepaszczone na 6 minut przed końcem meczu, kiedy honorową bramkę dla Stars zdobył Loui Eriksson, zagarniając krążek zza bramki gospodarzy.

Dallas Stars wcześniej w tej odsłonie umieścili krążek za plecami Osgooda, lecz w zamieszaniu podbramkowym został on wepchnięty do siatki rękawicą, co zauważył sędzia i zgodnie z przepisami gola nie uznał.

Gospodarze wyszli na prowadzenie 4:0 w trzeciej tercji spotkania. Najpierw gola zdobył, wspomniany wcześniej, Dallas Drake, wykorzystując ładne podanie na prawy bulik od Zetterberga. Natomiast w 14. minucie tej części gry swoją 16. bramkę w tym sezonie zdobył Paweł Dacjuk, zmieniając tor lotu krążka uderzonego spod linii niebieskiej przez Nicklasa Lidstroma, mimo nieustających prób przejęcia krążka przez obrońców drużyny gości.

Lidstrom zdobył w całym spotkaniu dwie asysty, dzięki czemu osiągnął pułap 700 w całej dotychczasowej karierze. Wśród Szwedów wciąż aktywnych na lodowiskach NHL, lepszymi osiągnięciami punktowymi może się tylko pochwalić Mats Sundin z Toronto Maple Leafs. Trener Mike Babcock, który poprowadzi drużynę konferencji zachodniej w Meczu Gwiazd, nie szczędzi pochwał pod adresem swoich podopiecznych za dotychczasową postawę. "Zawodnicy grali bardzo profesjonalnie w pierwszej połowie. Jeśli wygrywa się 30 z 41 spotkań to na pewno robi się coś dobrze," – tak skomentował po meczu bilans Czerwonych Skrzydeł.

Stars będą mieli okazję zrewanżować się Red Wings już w sobotę, podejmując ich w rewanżu we własnej hali. Mecz rozpocznie się o godzinie 20:00 czasu polskiego i będzie dostępny za pośrednictwem strony internetowej Yahoo oraz serwisu ESPN360 Europe.

(foto: AP Photo/Jerry S. Mendoza)