Mecz 11: Red Wings 5:1 Sharks
Dodane przez palo dnia Październik 27 2007 14:09:39
Po dziesięciu meczach bez punktu w końcu ofensywną precyzją błysnął Valtteri Filppula. Fin, od którego przed sezonem oczekiwano więcej wkładu w siłę ataku drużyny, ropoczął serię pięciu bramek dla Red Wings w wygranym 5:1 meczu z San Jose Sharks.

Jego bramka padła już w 2. minucie spotkania po szybkiej akcji z Mikaelem Samuelssonem, który puścił Finowi krążek środkiem po wjechaniu w tercje Sharks. Filppula posunął się jeszcze do przodu a następnie strzałem z backhandu pod poprzeczkę pokonał Evgeni Nabokova. Bramkarz gości był najjaśniejszym punktem swojego zespołu, który na bramkę Chrisa Osgooda oddał zaledwie 11 strzałów, co jest najgorszym wynikiem w historii meczów wyjazdowych Sharks. Nabokov kilkakrotnie wychodził obronną ręką z pojedynków z Pawłem Dacjukiem czy Henrikiem Zetterbergiem.

Szwedowi udało się jednak zdobyć dwie bramki - numer trzy i cztery - na początku drugiej tercji. Po drugim trafieniu Nabokov został zmieniony przez Dimitri Patzolda, który musiał wyciągać krążek już po kilkunastu sekundach gry. Po ładnej akcji Daniela Cleary'ego i Krisa Drapera krążek trafił przed bramkę do bardzo dobrze ustawionego Kirka Maltby'ego, który nie miał problemów ze zdobyciem bramki.

Jeszcze w pierwszej tercji swoje pierwsze trafienie w sezonie zaliczył też obrońca Andreas Lilja. Filppula wjechał w tercję Sharks środkiem, lecz po chwili odbił w prawo, biorąc na siebie dwóch obrońców. W tym momencie oddał krążek do środka do nadjeżdżającego Lilji, który strzałem z bulików pokonał Nabokova.

Jedyna bramka dla Sharks padła na niecałe 6 minut przed końcem spotkania. Podczas gry w przewadze, strzałem spod niebieskiej linii czyste konto zepsuł "Ozziemu" Alexei Semenov, który rozgrywa dopiero pierwszy sezon w NHL. Osgood jest ostatnio bardzo szczęśliwym bramkarzem dla Red Wings. W ostatnich 16 spotkaniach, gdy jako pierwszy bramkarz rozpoczynał mecz, Czerwone Skrzydła ani razu nie przegrał w regulaminowym czasie gry i odniosły 11 zwycięstw.

Kolejne dobre spotkanie rozegrał też Paweł Dacjuk. Oprócz kilku wyśmienitych okazji punktowych Rosjanin popisał się sprytem w ostatnich minutach meczu, kiedy wyprowadzał krążek z własnej tercji. Atakowany z tyłu przez Mike'a Griera Dacjuk zauważył, że do uderzenia zbiera się, nadjeżdżający z przeciwka, Ryan Clowe. Tuż przed uderzeniem Dacjuk zrobił jednak unik, po którym Clowe wpadł z pełnym impetem w swojego kolegę z zespołu, po czym obaj twardo upadli na lód.

Po dodaniu dwóch punktów do swojego konta Henrik Zetterberg umocnił się na pozycji lidera NHL i z 20 punktami w 11 grach prowadzi z przewaga dwóch punktów nad Matsem Sundinem z Toronto Maple Leafs.

(foto: Dave Sandford/Getty Images)