Data: 14.12.2019 (Sobota)
Godzina: 19:00 EST (1:00 CET)

Do meczu pozostało:

Mecz 5: Sharks 2:3 Red Wings (OT)
Raporty PO 2007Red Wings po raz kolejny zaserwowali kibicom bardzo emocjonującą noc i poranek, lecz dzięki wynikowi meczu ci z nas, którzy mogą, na pewno pójdą jeszcze spać spokojnie. Mimo iż Sharks prawie do końca drugiej tercji wygrywali 2:0 Skrzydłom udało się odrobić tę stratę i po bardzo ekscytującej dogrywce wyrównać stan rywalizacji na 2-2.

Oba zespoły zaczęły spotkanie jeszcze bardziej fizyczną grą niż do tej pory, jeśli to w ogóle możliwe. Zarówno goście jak i gospodarze bardzo dobrze się bronili i przez kilka początkowych minut nikt nie mógł wypracować sobie dogodnej sytuacji do strzelenia bramki. Swoją szansę Sharks dostali po trzech minutach gry, kiedy na ławkę kar powędrował Henrik Zetterberg za podcinanie Joe Thorntona. Broń, której tak bardzo obawialiśmy się ze strony Sharks została najwyraźniej rozpracowana przez sztab szkoleniowy Wings gdyż ani ta, ani większość następnych gier w przewadze nie przyniosła Rekinom większego pożytku.

Na pochwałę zasługują też obrońcy Skrzydeł, którzy dość mocno ograniczyli w spotkaniu właśnie Joe Thorntona, który był głównym sprawcą porażki Wings w ostatnim meczu. Thornton wypracował co prawda jedną bramkę, lecz był to chyba jedyny poważny błąd w pilnowaniu gwiazdy Sharks.

Chociaż też nie wiadomo czy można tutaj mówić o takim błędzie. Bramka ta padła na niecałe 3 minuty przed końcem pierwszej tercji, tuż po power play'u Wings, w którym goście oddali aż 5 strzałów, lecz nie byli w stanie pokonać znowu świetnie grającego Evgeni Nabokova, który tym razem obronił 46 strzałów. Obróncy Skrzydeł nie byli w stanie wyrzucić krążka z własnej tercji i został on zatrzymany na linii niebieskiej przez Milana Michalka, który od razu podał go do przodu do Joe Thorntona. Z niczego powstała akcja praktycznie 3-na-1. Numer 19 podał krążek w poprzek pola bramkowego, gdzie po drugiej stronie na podanie czekał już Jonathan Cheechoo, który nie zwykł marnować takich okazji. Był to trzeci gol tego zawodnika w serii z Wings.

W drugiej odsłonie Wings oddali swój pierwszy strzał dopiero około 10. minuty. Do tej pory Sharks prowadzili już dwoma bramkami po dość dziwnej akcji w 9. minucie. Patrick Rissmiller oddał strzał na bramę Dominika Haska. Czeski bramkarz krążek odbił na tyle niefortunnie, że ten znalazł się na kiju Marcela Goca, który nie miał problemów z umieszczeniem dobitki pod poprzeczką. Hasek kłócił się jednak z sędzią, że gumę po drodze wysokim kijem zbił upadający jeden z napastników Sharks. Nicklas Lidstrom protestował natomiast, że Mike Grier, za którego na zmianie wszedł Goc, nie zdążył jeszcze zjechać z lodu, kiedy Niemiec oddawał strzał. Mimo iż ten drugi protest wydawał się mieć solidne podłoże nie mógł zostać uznany, gdyż regulamin nie przewiduje unieważnienia bramki w takiej sytuacji. Sędziowie skontaktowali się z sędziami wideo w Toronto w sprawie pretensji Haska, lecz na powtórkach było widać, że są one bezpodstawne.

Dużą rolę w meczu odegrała linia Pawła Dacjuka i Henrika Zetterberga, do których nareszcie dołączył Tomas Holmstrom. Ich gra układała się od samego początku, co było szczególnie widoczne w przewagach, podczas których Homer zajmował swoje ulubione miejsce tuż przed bramkarzem przeciwnika. Ta postawa przyniosła wymierny efekt pod koniec drugiej tercji, w końcówce której Wings kontrolowali przebieg gry. Na 10 sekund przed końcem tej odsłony na ławkę kar powędrował Kyle McLaren, który rozegrał bardzo dobre spotkanie, kilkakrotnie ratując swój zespół w naprawdę beznadziejnych sytuacjach. Już po 5 sekundach tej kary Wings cieszyli się z kontaktowej bramki. Strzał Nicklasa Lidstroma odbił się po drodze do bramki Nabokova, lecz gdy krążek był jeszcze w powietrzu zbił go Holmstrom i pokonał rosyjskiego bramkarza.

Kolejną okazję pierwsza linia Wings miała już w pierwszej minucie trzeciej tercji. Po strzale Pawła Dacjuka krążek znalazł się przed pustą bramką Sharks, gdyż Nabokov wyjechał z niej do interwencji przy strzale. Zanim jednak którykolwiek z graczy Skrzydeł zdążył do niego dojechać McLaren rzucił się przez pole bramkowe i czubkiem kija wybił krążek w róg lodowiska.

Wings cały czas mieli przewagę na lodzie, lecz nie byli w stanie zamienić jej na drugą bramkę. Najpierw Mikael Samuelsson a potem Robert Lang próbowali zaskoczyć Nabokova akcjami ze strzałem zza bramki, lecz nie przynosiło to rezultatów.

Tymczasem Sharks starali się wykorzystywać błędy Wings we własnej tercji obronnej, których niestety Skrzydła popełnili sporo. W 11. minucie odsłony gospodarze mieli kolejną akcję 3-na-1 po stracie Wings na niebieskiej linii. Genialną obroną na Ryane'ie Clowe popisał się jednak Hasek. Czeski bramkarz kilkakrotnie ratował swój zespół z opresji, lecz sam też stwarzał zagrożenie podczas swoich wycieczek poza pole bramkowe. Jedną z nich Sharks wykorzystali prawie minutę po akcji Clowe'a, gdy grali w przewadze. Jeden z graczy gospodarzy próbował obić krążek o parkany Haska, który miał problemy z poprawnym ustawieniem się po powrocie między słupki. Czech zorientował się jednak co jest grane i rzucił się na lód, zamrażając krążek rękawicą. Guma wpadła potem do siatki po kilku uderzeniach w leżącego Haska, lecz wszystko to działo się po gwizdku sędziego.

Mike Babcock, nie widząc innego rozwiązania, zdecydował się zdjąć Haska na około minutę przed końcem tercji, co Sharks prawie natychmiast mogli wykorzystać. Bramkę asekurowali jednak doskonale obrońcy. Gorzej grali jednak napastnicy, którzy nie byli w stanie skonstruować akcji. Po jednej z bitew pod bandą Valtteri Filppula zdołał wbić krążek w tercję Sharks, gdzie pognał z nim Robert Lang. Czech wykorzystał ułamek sekundy w którym obrońca przesunął kij na drugą stronę, starając się blokować linię podania i oddał strzał, który na 33 sekundy przed końcem tercji dał Skrzydłom wyrównanie.

Dogrywka zaczęła się od akcji Dacjuka, który zaraz po wznowieniu pognał na bramkę Nabokova. W ostatniej chwili strzał Rosjanina zamortyzował jednak McLaren, dzięki czemu Nabokov nie miał problemów ze skontrolowaniem wolno ślizgającego się krążka. Sharks dostali swoją szansę w 7. minucie, kiedy na ławkę kar powędrował Mathieu Schneider. Mimo kilku groźnych akcji nie byli jednak w stanie pokonać Haska, który doskonałe obrony przeplatał głupimi zagraniami obok i za bramką. Na szczęście, obrońcy byli w stanie naprawić jego błędy. Sharks zostali dodatkowo chwilowo osłabieniu utratą Billa Guerina, który dostał krążkiem prosto w twarz po bardzo mocnym uderzeniu jednego z kolegów. Mimo iż stracił trochę krwi, podniósł się na własnych siłach i sam też zjechał do szatni.

W szatni znalazł się też Tomas Holmstrom, który nie pojawił się na lodzie od około 10. minuty dogrywki. Nie wiadomo na razie co było przyczyną. Na szczęście Wings nie musieli grać za dużo bez Szweda, gdyż już na początku 17. minuty wykorrzystali drugą przewagę w meczu, mimo braku Homera przed bramką. W trakcie akcji krążek znalazł się za bramką Nabokova, skąd próbował go wybić Scott Hannan. Jego zagranie okazało się nienajlepsze, gdyż guma trafiła prosto na kij Schneidera, który przycelował i odpalił z całej siły pod poprzeczkę bramki Sharks, dając Wings upragnione zwycięstwo.

Goście mieli szansę skończyć mecz już wcześniej, grając w osłabieniu, kiedy z kontrą wyjechali Daniel Cleary i Zetterberg. Kanadyjczyk próbował powtórzyć wyczyn Johana Franzena z meczu z Flames, zjechał na środek lodu i oddał strzał. Tym razem jednak akcja się nie powiodła i guma chybiła celu.

Na dużą pochwałę zasłużył sobie Chris Chelios, który rozegrał kolejne fantastyczne spotkanie. Przebywał na lodzie aż 22 minuty i często skutecznie walczył z najlepszą linią Sharks z Thorntonem i Cheechoo na czele. 45-letni obrońca w ogóle się nie oszczędzał i grał ciałem jak mało kto raz atakując samemu a za chwilę przyjmując na siebie atak przeciwnika.

Przy stanie wyrównanym na 2-2 oba zespoły wrócą do Detroit na piąte spotkanie, które zostanie rozegrane w sobotę wieczorem czasu polskiego. Bez względu na wynik szósty mecz odbędzie się dwa dni później w San Jose.

(foto: Jed Jacobsohn/Getty Images)