Data: 01.12.2020 (Wtorek)
Godzina: 19:30 EST (1:30 CET)

Do meczu pozostało:

Mecz 48: Red Wings 2:4 Stars
Raporty 2008/2009Dallas Stars, po raz pierwszy w tym sezonie, odnieśli trzecie zwycięstwo z rzędu, przedłużając tym samym najgorszą serię Detroit Red Wings. Po stracie czterech bramek w ciągu pierwszych 22 minut spotkania zespół z Detroit nie był w stanie nadrobić strat i przegrał czwarty kolejny mecz, ulegając Stars 2:4.

Statystycznie jeden z zespołów grających najgorzej w przewadze liczebnej, Dallas Stars zdobyli trzy swoje bramki właśnie w takich okolicznościach przeciwko drużynie, która wybroniła 25 wcześniejszych okresów osłabienia we własnej hali. Goście prowadzili 3:0 po pierwszej tercji po golach Steve'a Otta, Jere Lehtinena i Chrisa Connera. Po upływie dwóch minut kolejnej odsłony Stars powiększyli swoje prowadzenie do 4:0, stawiając Red Wings w sytuacji, w której w tym sezonie jeszcze się nie znaleźli.

"Jest to strasznie duża dziura, którą sami pod sobą wykopaliśmy, i nie ma znaczenia czy gramy u siebie czy na wyjeździe. W drugiej tercji robiliśmy, co do nas należało ale strata była za duża," powiedział Mike Babcock.

Próbując zmienić coś w nastawieniu zespołu trener postanowił zdjąć z bramki Chrisa Osgooda przed drugą tercją, zastępując go Ty Conklinem. Osgood wpuścił 3 gole na 12 prób gości.

Stars, w przeciwieństwie do ostatnich meczów tych dwóch drużyn w Joe Louis Arena, nie czekali na Red Wings we własnej tercji obronnej, lecz wyszli na przeciw rozgrywającym gospodarzy bardzo mocno utrudniając przekazywanie krążka przy wychodzeniu z tercji. Goście zdecydowanie lepiej wyglądali też w indywidualnych walkach o krążek i w wyłuskiwaniu go spod band, dzięki czemu łatwiej było im wybijać krążek podczas ataków gospodarzy.

Nadzieje kibiców przywrócił w 5. minucie drugiej odsłony Marian Hossa, zdobywając bramkę w przewadze liczebnej. Słowak wykorzystał podanie Briana Rafalskiego z linii niebieskiej i zmienił tor lotu krążka, stojąc między bulikami. Marty Turco nie widział krążka, gdyż był zasłonięty kilkoma zawodnikami, walczącymi o pozycję przed polem bramkowym.

Sześć minut później wszyscy zgromadzeni w Joe Louis Arena znowu poderwali się z miejsc po tym, jak Daniel Cleary oddał strzał z prawego koła bulikowego, kończąc akcję 3-na-2 swojego zespołu, a sędzie spotkania dał znak, że padł gol. Darryl Sydor wybił jednak bramkę, ze swojego położenia, co skłoniło sędziów do przeanalizowania całej sytuacji na powtórkach. Okazało się na nich, że krążek nie przekroczył linii bramkowej a jedyne, co Wings osiągnęli to kolejne dwie minuty kary dla zawodnika Stars za opóźnianie gry.

Druga bramka padła w 16. minucie a jej niecodziennym autorem okazał się Andreas Lilja, który pokonał Turco mocnym strzałem z niebieskiej, zdobywając drugie trafienie w sezonie. Dzięki tej bramce i dobrej grze defensywnej Szwed otrzymał wyróżnienie trzeciej gwiazdy meczu.

Trener Babcock przyznał po meczu, że w przypadku strzału Cleary'ego krążek nie przekroczył linii. Miał natomiast sporo uzasadnionych pretensji do sędziów za nieuznanie kolejnej bramki. Tym razem znowu poszło o tylną część ciała Tomasa Holmstroma, który, według sędziego Dana O'Hallorana, miał uderzyć Turco, uniemożliwiając bramkarzowi interwencję przy skutecznym strzale Nicklasa Lidstroma na minutę przed zakończeniem drugiej tercji meczu. Wielokrotne powtórki nie potwierdziły zarzutów arbitra, lecz tego typu sytuacje nie są poddawane analizie wideo, więc goście zeszli do szatni z dwubramkową stratą.

Druga tercja meczu obfitowała w agresywną grę na granicy przepisów. Podgrzewaniu atmosfery pomogła na pewno obecność Aarona Downeya, który zagrał pierwszy mecz w NHL w tym sezonie. Nie dali sobą pomiatać też inni zawodnicy Red Wings. Nawet Paweł Dacjuk, zdobywca Lady Byng Trophy, wdał się w szarpaninę z Trevorem Daleyem ze Stars. Downey przyznał, że rozmyślał o zakończeniu kariery, kiedy dowiedział się, że większość czasu będzie spędzał w AHL, lecz po wielokrotnych rozmowach z Kenem Hollandem i Stevem Yzermanem zmienił swoje nastawienie i jest z tego powodu bardzo zadowolony. Napastnik Red Wings cieszy się, że w Grand Rapids Griffins dostaje dużo czasu do gry, dzięki czemu może cały czas pozostawać w formie i pomagać zespołowi z dużej ligi, kiedy tylko nadarza się taka potrzeba.

Gospodarze próbowali swoich szans w tercji numer trzy, lecz destruktywna gra Stars ograniczyła ich do zaledwie czterech strzałów na bramkę. Dodatkowo, na dwie minuty przed końcem na ławkę kar odesłany został Holmstrom, co definitywnie zakończyło szanse Red Wings na odrobienie strat. Tym samym Marty Turco odniósł pierwsze zwycięstwo w sezonie zasadniczym w Joe Louis Arena.

Red Wings mają dzisiaj dzień przerwy a w sobotę udadzą się do stolicy USA, gdzie zmierzą się z Capitals. Po raz pierwszy w meczu NHL powinniśmy zobaczyć Fina Ville Leino.

(foto: David Guralnick/The Detroit News)