Data: 01.12.2020 (Wtorek)
Godzina: 19:30 EST (1:30 CET)

Do meczu pozostało:

Mecz 30: Red Wings 2:3 Avalanche
Raporty 2008/2009Po raz czwarty w ostatnich ośmiu spotkaniach Detroit Red Wings stracili bramkę już po pierwszym strzale przeciwnika. Oprócz tego, trzeci raz z rzędu byli zmuszeni wycofać bramkarza w ostatnich momentach meczu, desperacko próbując zdobyć chociaż jeden punkt. Co udało się w Phoenix w sobotę nie zadziałało wczoraj w Detroit i Colorado Avalanche opuściło Hockeytown ze zwycięstwem 3:2.

Zaledwie po 67 sekundach gry nieporozumienie przy wyprowadzaniu krążka z własnej tercji między Bradem Stuartem i Johanem Franzenem wykorzystali Wojtek Wolski i Tyler Arnason. Arnason strącił krążek Wolskiemu, który powoli zbliżył się do Chrisa Osgooda, pozostawionego bez pomocy obrońców. Kanadyjczyk polskiego pochodzenia wykonał zwód na forehand po czym delikatnie pchnął krążek backhandem obok bramkarza Red Wings. Niecałe 4 minuty później było już 2:0, kiedy Avalanche wykorzystali swój pierwszy okres gry w przewadze liczebnej. Po błędzie w kryciu nieobstawiony po lewej stronie znalazł się Paul Stastny. Kanadyjczyk zbliżył się do koła bulikowego, skąd celnym strzałem pokonał Osgooda.

"Powodujemy, że mecze są dla nas dużo cięższe," powiedział po spotkaniu kapitan Nicklas Lidstrom. "Graliśmy dobrze w drugiej i trzeciej tercji ale wolny początek nam nie pomógł. Im dłużej trwa sezon tym trudniej odrabiać tego typu straty."

Zgodnie ze słowami Szweda, Red Wings przyspieszyli swoją grę w kolejnych odsłonach. Grali też dokładniej i agresywniej, lecz mimo to zbyt często popełniali proste błędy przy wyprowadzaniu krążka, kończące się stratą i wbiciem go z powrotem w ich własną tercję obronną. Zdecydowanie nie pomógł też bramkarz Andrew Raycroft, który obronił 34 z 36 strzałów zawodników z Detroit i nie raz ratował swój zespół w beznadziejnych już sytuacjach.

Red Wings zbliżyli się do Avalanche w drugiej tercji. Po wielkim zamieszaniu pod bramką Raycrofta krążek do siatki wbił Tomas Holmstrom, chociaż dokładniej należy napisać, że to jemu uznane zostało to trafienie, gdyż po drodze do bramki guma odbiła się jeszcze od kilku zawodników.

Gospodarze nie radzili sobie też w grach w przewadze. Co prawda gol Holmstroma padł z dodatkowym napastnikiem na lodzie przy odłożonej karze dla zawodnika Avalanche, Red Wings nie wykorzystali żadnej z pięciu przewag w spotkaniu. Wśród nich był okres ponad jednej minuty dwuosobowego osłabienia gości.

"Ich gra w osłabieniu i ich bramkarz byli na fali. Zdobywanie bramek w przewagach pomaga a my nie mieliśmy tym razem szczęścia," powiedział Marian Hossa.

Słowak był strzelcem drugiej bramki dla Red Wings. Po wznowieniu po lewej stronie tercji Avalanche bezpański krążek został w kole wznowień. Hossa bez większego zastanowienia podjechał do niego i oddał strzał w kierunku bramki gości. Uderzenie to musiało zaskoczyć Raycrofta, który nie zdążył interweniować. Wcześniej w trzeciej tercji Brett Lebda zakrył krążek rękawicę we własnym polu bramkowym podczas zamieszania pod siatką, co poskutkowało automatycznym rzutem karnym. Jego skutecznym egzekutorem został Jordan Leopold, który pokonał Osgooda wznoszącym strzałem po stronie backhandowej.

Trzy bramki zdobyte przez Avalanche to więcej niż we wszystkich czterech meczach sezonu zasadniczego między tymi zespołami w zeszłym roku.

Przed Wings teraz dwa dni przerwy, po których będą gościć we własnej hali najlepszy zespół Konferencji Zachodniej San Jose Sharks. Rekiny wygrały wczoraj w nocy z Los Angeles Kings po rzutach karnych. Zespół z San Jose jest bez porażki w zasadniczym czasie gry od 9 listopada. Jednym z większych problemów Mike'a Babcocka na ten mecz wydaje się pozycja bramkarza. Osgood nie pokazał się z dobrej strony w spotkaniu z Avalanche, kilkakrotnie źle rozgrywając krążek w okolicach własnej bramki. Obrony strzałów gości, chociaż czasami bardzo spektakularne, nie przychodziły mu łatwo i nie raz nie był w stanie zapanować nad krążkiem od razu po strzale i musiał go ratować z poziomu lodu.

Miejmy nadzieję, że trener znajdzie rozwiązania tego i innych problemów, z którymi Red Wings zdają się borykać. O braku motywacji na mecz z Sharks nie może być mowy, więc zapowiada się naprawdę dobre spotkanie dwóch czołowych drużyn konferencji.

(foto: David Guralnick/The Detroit News)