Data: 01.12.2020 (Wtorek)
Godzina: 19:30 EST (1:30 CET)

Do meczu pozostało:

Mecz 5: Red Wings 5:4 Rangers (OT)
Raporty 2008/2009Marian Hossa, po wyśmienitym podaniu Pawła Dacjuka zza bramki, zdobył swoją pierwszą bramkę w barwach Czerwonych Skrzydeł. Jego 300. gol w karierze okazał się też trafieniem na miarę zwycięstwa, gdyż to on pozwolił Red Wings pokonać New York Rangers 5:4 po dogrywce. Było to pierwsza wygrana Red Wings w Joe Louis Arena na trzy mecze rozegrane tam w tym sezonie.

Hossa potrzebował aż 23 strzałów, żeby w końcu się przełamać i zdobyć pierwsze trafienie w nowym klubie. Współpraca z Dacjukiem i Tomasem Holmstromem wygląda coraz lepiej i możemy mieć nadzieję, że ten trend zostanie utrzymany na kolejne spotkania.
"Myślę, że spadł mu pewien ciężar z pleców," powiedział o Hossie Nicklas Lidstrom. "Krążek nie chciał wpadać do bramki. Świetnie, że w końcu jego trud został wynagrodzony."

Dla Słowaka jest to dziesiąty sezon w NHL. W swojej karierze przeżył już gorsze dołki i wiedział, że i ten prędzej czy później się skończy.
"Byłem już w takiej sytuacji kilka razy w karierze. Wcześniej, gdy byłem młodszy, bardzo mnie to frustrowało. Teraz jednak wiem, że trzeba być spokojnym. Dla napastnika nie jest niczym fajnym grać cztery spotkania i nie zdobyć ani jednej bramki," powiedział Hossa. "Starałem się zachować spokój zarówno na lodzie jak i poza nim. Mam nadzieję, że teraz bramki zaczną wpadać jedna bo drugiej."

Na pewno przydałoby się to drużynie z Detroit, której brakuje w składzie kontuzjowanego Henrika Zetterberga. Gospodarze zaczęli jednak spotkanie w dobrym stylu, prowadząc po czterech minutach już 2:0 po trafieniach Mikaela Samuelssona i Johana Franzena. Przy pierwszej bramce asystę zaliczył Derek Meech, który zastąpił w spotkaniu kontuzjowanego Brada Stuarta. Meech strzelił krążek z linii niebieskiej ale przed siatką trącił go Samuelsson i to właśnie Szwedowi zapisano trafienie. Rangers odpowiedzieli w 8. minucie bramką Ryana Callahana. Mimo straty bramki Red Wings prowadzili tempo spotkania i byli zdecydowanie lepszą drużyną na lodzie.

Rangers grali dzień wcześniej spotkanie w Madison Square Garden z Toronto Maple Leafs zakończone ich zwycięstwem 1:0 dopiero po rzutach karnych. W ich grze początkowo było widać zmęczenie tym meczem ale z biegiem czasu goście z Nowego Jorku podchwycili tempo gry i zaczęli dyktować swoje warunki. Szczególnie było to widoczne w końcówce drugiej tercji i na początku trzeciej odsłony meczu. Red Wings prowadzili 3:1 po bramce Holmstroma, który po raz kolejny zmienił tor lotu krążka, stojąc pod bramką Henrika Lundqvista. W 34. minucie meczu Scott Gomez znalazł podaniem zza bramki nieobstawionego Nigela Dawsa, który strzałem z bliskiej odległości pokonał Chrisa Osgooda, zdobywając kontaktowe trafienie dla gości.

Osgood jest daleki od swojej formy z ostatnich playoff. Gra nierówno i doskonałe interwencje przeplata niezdecydowanymi zagraniami. Jeśli dodamy do tego błędy w obronie, których też jest więcej niż można sobie życzyć, mamy receptę na tracenie 3,4 bramek w meczu, co nie jest dobrym wynikiem w wykonaniu Red Wings.

W przeciągu czterech minut trzeciej tercji Rangers wyszli na prowadzenie po dwóch bramkach Aarona Vorosa, który mimo urazu barku, którego nabawił się w meczu z Toronto, wyszedł na lód i zagrał kolejne koncertowe spotkanie. Dwukrotnie asystował mu Brandon Dubinsky. Ta dwójka jest, dość nieoczekiwanie, najlepiej punktującym duetem Rangers.

W tym momencie Mike Babcock postanowił wziąć czas dla swojego zespołu.
"Spytałem ich po prostu czym jest ta drużyna," powiedział trener Red Wings. "Gdzie podział się ten zespół, który grał do tej pory całe spotkanie aż do ostatnich chwil, kiedy wszyscy zaczęli panikować? Ludzie nie rozumieją pewnej rzeczy. Mogę im powiedzieć, że dopiero co wygraliśmy Puchar Stanleya, gdzie byliśmy pewni siebie i spokojni. Ale zaczął się nowy rok. Nie wygraliśmy dotąd żadnego meczu we własnej hali. Pewność siebie trzeba na nowo zdobywać i o to chodzi na początku każdego sezonu. Ludzie mówią, że wszystko będzie w porządku. Jedynym sposobem, żeby tak było jest zdobyć sobie prawo, żeby wszystko było w porządku. To zwycięstwo było bardzo wartościowe i zdobyte w meczu z bardzo dobrym zespołem."

Przegrywając jedną bramką Red Wings rzucili się do odrabiania strat. Los uśmiechnął się do nich, kiedy Voros przejął krążek po wejściu na lód z ławki swojego zespołu, zanim zawodnik, którego zmieniał wszedł na ławkę. Rangers zostali ukarani karą za zbyt dużą ilość zawodników na lodzie, co Wings wykorzystali za sprawą bramki Jiri'ego Hudlera, który z lewego koła bulikowego dobił wstępny strzał Niklasa Kronwalla z drugiej strony lodu. Czech, podobnie jak Hossa, nie mógł odnaleźć drogi do bramki w tym sezonie, przez co spadł z drugiej aż do czwartej formacji Czerwonych Skrzydeł. Razem z czwórką innych zawodników ma tez najgorszy wynik w klasyfikacji +/- minus 4.

Red Wings będą mogli teraz odpocząć trzy dni, po czym w środę zagrają na wyjeździe z St Louis Blues.

(foto: David Guralnick / The Detroit News)