Data: 12.12.2019 (Czwartek)
Godzina: 19:30 EST (1:30 CET)

Do meczu pozostało:

Runda 3 Mecz 2: Red Wings 2:1 Stars
Raporty PO 2008Detroit Red Wings przedłużyli serię zwycięstw do ośmiu, wyrównując tym samym rekord zespołu z playoff w latach 1995 i 1952. Dallas Stars stawiali zdecydowanie większy opór niż w meczu numer jeden, lecz Chris Osgood rozegrał kolejne bardzo dobre spotkanie, broniąc 17 strzałów, i poprowadził swój zespół do wygranej 2:1, dzięki której Red Wings prowadzą w serii z Gwiazdami 2-0.

Cały mecz był bardzo wyrównany i oba zespoły miały sporo szans na zdobycie bramek. W przypadku Stars zawiodły jednak celowniki większości zawodników. Świadczy o tym chociażby fakt, że po dwóch tercjach na 25 oddanych strzałów zaledwie 12 dotarło do Osgooda. Znakiem, że coś jest nie tak mogła być akcja w piątej minucie spotkania, kiedy Stars udało się stworzyć sytuację 4-na-1 w tercji Red Wings. Jedynym zawodnikiem, broniącym dostępu do bramki, oprócz Osgooda, był Niklas Kronwall. Po kilku szybkich podaniach krążek znalazł się na kiju Steve'a Otta, który nie zdołał go skierować w światło bramki z niecałych dwóch metrów.

Kilka sekund później krążek w tercji neutralnej zabrał Gwiazdom Jiri Hudler, po czym wjechał w tercję Stars i oddał gumę na lewe skrzydło, którędy na dużej prędkości wjeżdżał Darren Helm. Młody zawodnik Red Wings, który pokazuje się w tych playoffach z bardzo dobrej strony, w końcu zdobył swoją pierwszą bramkę, pokonując Martyego Turco strzałem z lewego bulika w okienko przy przeciwnym słupku bramki, obok rękawicy interweniującego bramkarza.

W 11. minucie spotkania doszło do niecodziennej sytuacji, gdyż na ławkę kar za wyrzucenie krążka poza lód powędrował Nicklas Lidstrom, którego wkład w grę ogólnie, a w osłabieniach szczególnie, jest nieoceniony. Stars wykorzystali absencję kapitana Red Wings na lodzie i po 14 sekundach doprowadzili do wyrównania. Mike Ribeiro podał w poprzek tercji do Stephane'a Robidas, ustawionego na lewym kole wznowień. Robidas uderzył bez przyjęcia znacznie wyprzedzając Osgooda, który nie zdążył przesunąć się z lewego słupka na prawy.

Ribeiro i Osgood zostali niechlubnymi bohaterami ostatnich sekund spotkania. Bramkarz Red Wings uderzył napastnika Stars końcówką kija w twarz, za co Ribeiro 'odwdzięczył się', robiąc zamach swoim kijem i uderzając Osgooda w klatkę piersiową. Na konferencji prasowej Osgood powiedział, że starał się nie dopuścić, aby dwójka zawodników Stars zaatakowała Lidstroma, który chronił krążek za swoją bramką, a ewentualnie uderzenie było przypadkowe i niezamierzone. Dodał, że w żadnym wypadku atak Ribeiro nie był właściwą reakcją i nie może być w żaden sposób usprawiedliwione. Zawodnik Stars nie był dostępny dla dziennikarzy po meczu. Sędziowie nałożyli na niego karę meczu, co automatycznie pociąga za sobą podanie sprawy do oceny wyższym władzom NHL, co może skutkować zawieszeniami.

Trener Stars Dave Tippett sam był, do czasu, zaskoczony zachowaniem swojego podopiecznego.
"Patrzyłem na to co się dzieje i powiedziałem 'Co on robi?'. Potem zobaczyłem powtórkę całego zajścia. Ribeiro nie miał już zamiaru nikogo atakować a Osgood wystawia kij i uderza go. Ribeiro na pewno nie odwróciłby się i nie zadał ciosu bramkarzowi bez powodu," mówił po meczu Tippett.

Red Wings objęli ponownie prowadzenie na niecałe pięć minut przed końcem spotkania i była to ostatnia bramka w meczu. Padła w bardzo podobny sposób do gola zdobytego w przewadze przez Stars. Tym razem w roli podającego znalazł się Paweł Dacjuk a akcję wykończył Henrik Zetterberg.

Asystę przy golu Zetteberga zaliczył też Tomas Holmstrom, który przez całe spotkanie musiał zmagać się z Martym Turco, który raz za razem atakował głowę i nogi Szweda. Po kilku uderzeniach rękawicą w tył głowy Holmstroma Turco zaatakował łydkę Szweda kijem. Ten atak nie umknął już sędziom, którzy w 12. minucie drugiej tercji nałożyli na bramkarza dwuminutową karę.

Cała druga odsłona obfitowała w przewinienia i kilka okresów gry 4-na-4 i 5-na-3. Żadnej z drużyn nie udało się jednak wykorzystać żadnej z tych przewag i wynik 2:1 utrzymał się do końca. Stars nie pomogło też zdjęcie z bramki Turco na ponad minutę przed końcem spotkania a ich plany pokrzyżowały już zupełnie dwie kary w ostatnich 20 sekundach meczu. Najpierw za trzymanie ukarany został Brenden Morrow a następnie karę 2+10 za zbyt ostre ataki na Krisa Drapera otrzymał Steve Ott.

Mike Babcock wspomniał po meczu o stanie Johana Franzena, który nie wystąpił w spotkaniu z powodu objawów wstrząśnienia mózgu, o czym informowaliśmy przed spotkaniem. Babcock mówił, że od podróży do Colorado Szwed narzekał na bóle głowy, które stawały się coraz gorsze. Na początku zarówno trener jak i zawodnik myśleli, że jest to spowodowane zmianą wysokości nad poziomem morza, która nastąpiła przy wizycie w Denver.

"Zażartowałem sobie nawet, mówiąc mu, że nie wiem jakie kable mu się w głowie pokrzyżowały ale żeby lepiej ich nie ruszać," dodał Babcock. "Franzenowi nie kręci się w głowie, wszystko jest ogólnie w porządku. Po prostu odczuwa ból głowy. Wiemy, że jest bardzo dobrym zawodnikiem, lecz dobro jego i jego rodziny stawiamy na pierwszym miejscu."

Przypomnijmy, że powrót Franzena planowany jest najwcześniej na mecz numer cztery. Miejsce Szweda w drugiej linii zajął Daniel Cleary, który zagrał ponad 19 minut i oddał dwa strzały na bramkę. Do składu wrócił Darren McCarty.

(foto: AP Photo/Paul Sancya)