Data: 14.12.2019 (Sobota)
Godzina: 19:00 EST (1:00 CET)

Do meczu pozostało:

Runda 2 Mecz 4: Avalanche 2:8 Red Wings
Raporty PO 2008Czwarty mecz w rywalizacji Detroit Red Wings z Colorado Avalanche w rozumieniu każdego kibica, tej pierwszej drużyny miał być tym ostatnim. Nie jest to wcale nieuzasadniona, ślepa wiara kibica, bo Colorado, oprócz tego, że od początku nie byli faworytami w tej serii, grają bez kilku czołowych zawodników, co znacznie utrudniło sprawę podjęcia walki w ostatnim meczu półfinałów konferencji i dobitnie te braki uwydatniło to spotkanie.

Mecz w pierwszych minutach zapowiadał, że mimo poważnych osłabień Avalanche są w stanie powalczyć z Red Wings jak równy z równy, co już zresztą widzieliśmy w meczach numer 1 i 3. Jednak pierwszą dogodną sytuację strzelecką mieli podopieczni Mike'a Babcocka, ponieważ w 4 minucie Henrik Zetterberg ładnym podaniem obsłużył Pawła Dacjuka. Strzał Rosjanina został zatrzymany przez bramkarza gospodarzy - Jose Theodore'a.

Nie trzeba było długo czekać na pierwszą bramkę meczu. Już minutę później kanadyjskiego golkipera Avalanche pokonał Mikael Samuelsson, dla którego było to pierwsze trafienie w tegorocznej fazie play off. Szwedzkiemu napastnikowi asystował inny zawodnik ze Skandynawii - Andreas Lilja, który odzyskał w neutralnej tercji lodowiska krążek i podał go do popularnego Sammy'ego, a ten silnym uderzeniem z prawego bulika pokonał Theodore'a.

Odpowiedź ze strony drużyny z Denver nadeszła niedług potem. Karą za podcinianie zawodnika został ukarany Tomas Holmstrom. Warto nadmienić, że było to dość przypadkowe przewinienie, bo Holmstrom został przewrócony przez Kurta Sauera i wtedy to kijem spowodował upadek przejeżdżającego obok innego gracza Avalanche. Tak czy inaczej, okres gry w liczebnej przewadze na bramkę zamienił Tyler Arnason. Cała akcja zaczęła się od podania kapitana gospodarzy, Joe Sakica, który rozegrał krążek za bramkę do Andrew Brunette'a, a ten zagrał przed bramkę do Arnasona, którego nie upilnował, zastępujący dzisiaj Chrisa Cheliosa - Andreas Lilja.

Przez ponad 10 kolejnych minut następowały ataki z obu stron, jednak nikt nie potrafił tego zamienić na gola. Gdy wydawało się, że pierwsza tercja zakonczy sie remisem 1:1 i wynik będzie nadal sprawą otwartą, padły 2 gole "do szatni" dla drużyny z Motown w przeciągu raptem 45 sekund. Najpierw, po zespołowej akcji i podaniu Zetterberga Theodore'a pokonał Holmstrom (pierwszy gol w tej serii). Na 40 sekund przed syreną zapowiadającą koniec tej części gry, na listę strzelców wpisał się najlepszy strzelec Red Wings w play off - Johan Franzen, który wymieniając podania z Valtterim Filppulą zdezorientował całą obronę i bramkarza Avalanche. Warto wspomnieć, że hokeiści z Detroit oddali trzykrotnie więcej strzałów, niż ich przeciwnicy (12 do 4).

Druga część gry zaczęła się od podwójnego okresu gry w przewadze, po tym jak w przerwie uznano, że Kurt Sauer jeszcze w pierwszej tercji dopuścił się faulu. Na 15 sekund przed końcem kary, Ben Guite również powędrował na ławkę kar za opóźnianie gry. Tak długi okres gry z jednym zawodnikiem więcej wykorzystał Henrik Zetterberg, który bardzo silnym strzałem pokonał Petera Budaja, który w przerwie zmienił Theodore'a. Bardzo dużą rolę odegrał przy tym trafieniu Holmstrom, który bardzo umiejętnie zasłonił obraz gry słowackiemu bramkarzowi gospodarzy.

W pierwszym i drugim meczu, zabieg zmiany bramkarza w drużynie Avalanche powodował, że zawodnicy Red Wings mieli bardzo duże kłopoty ze strzeleniem gola. Tak nie było tym razem. Po tym jak Budaja pokonał Zetterberg, gola zdobył... znowu Zetterberg! I to w jakim stylu. Szwed dobił swój własny strzał, lecz zrobił to nie dość, że w locie to jeszcze plecami do bramki!

Mimo, że na tablicy wyników widniały liczby 5:1, gospodarze rzucili się do huraganowych ataków, lecz bardzo pewnie broniący Chris Osgood nie dał się zaskoczyć. Entuzjazm Colorado Avalanche skutecznie ostudzili zawodnicy Red Wings. Nie dość, że padła kolejna, szósta już bramka, to na dodatek Budaja pokonano w momencie gdy na ławce kar siedział zawodnik Czerwonych Skrzydeł. Zawodnikiem, który dokonał tego wyczynu był Johan Franzen, który dostał świetne podanie od Zetterberga, który zamarkował strzał tuż przed podaniem krążka.

W momencie gdy swoją karę odbywał Ben Guite doszło do podwyższenia wyniku. Najpierw bardzo groźną sytuację pod bramką słowackiego golkipera gospodarzy sprokurował Daniel Cleary, który oddał potężny slap shot, czyli strzał z zamachem, lecz Budaj nie dał sie pokonać. Jednak niedługo potem, gdy na lodzie grała już inna formacja, kapitan Red Wings, Nicklas Lidstrom, oddał strzał, który zostal przekierowany przez niezawodnego Johana Franzena. Tym samym zdobył on hat tricka, który jest już jego drugim w tej serii. Ponadto, był to jego 9 gol przeciwko Avalanche w tegoroczych play off, co jest rekordem goli w jednej serii dla organizacji Detroit Red Wings. Poprzednim rekordzistą był sam legendarny Gordie Howe, który uzyskał 8 trafień w 1949 roku, lecz do tego wyczynu potrzebował, aż 7 spotkań, a nie 4 jak w przypadku Franzena. Był to już drugi rekord Howe'a pobity przez Szweda w tym sezonie. W marcu zdobył on więcej goli dających zwycięstwo (GWG), niż legendarny Mr Hockey.

Trzecia tercja to jeden wielki popis umiejętności bramkarskich Chrisa Osgooda, który z jednym małym wyjątkiem, gdy wyszedł za bramkę chcąć wybić krążek Davidowi Jonesowi i tym samym wywołał bardzo niebezpieczną sytuacją sytuacje pod własną bramką, był ostoją Red Wings, jeśli chodzi o defensywę. Jego świetną postawę, a także zwiększenie aktywności Avalanche w ataku można poprzeć statystykami. Mianowicie, w tej partii gry, to gospodarze przeważali w strzałach. Oddali ich 14, przy tylko 5 po stronie Wings.

Choć, to Avalanche byli bardziej widoczni w tej tercji, to nie brakło gola ze strony Red Wings. Strzelcem został Mikael Samuelsson, dla którego było to 2 trafienie w tym spotkaniu. Co ciekawe, wszyscy strzelcy goli dla ekipy z Detroit to zawodnicy pochodzący ze Szwecji. 2 minuty po tym golu, bramkę na 8:2 zdobył w przewadze John-Michael Liles, który silnym strzałem pokonał Osgooda, który był zasłonięty przez Andrew Brunette'a. Do końca tercji wynik nie uległ już zmianie i drużyna Detroit Red Wings została pierwszym zespołem, który ma już zapewnione miejsce w finale konferencji. Jeszcze nie wiadomo, kto będzie rywalem Red Wings, ponieważ nie znamy zwycięzcy rywalizacji Dallas Stars z San Jose Sharks. Na chwilę obecną jednak możemy śmiało powiedzieć, że bliżej awansu do kolejnej rundy są ci pierwsi, gdyż brakuje im tylko jednego zwycięstwa (wynik to 3:1).

(foto: Michael Martin/Getty Images)