Data: 01.12.2020 (Wtorek)
Godzina: 19:30 EST (1:30 CET)

Do meczu pozostało:

Runda 2 Mecz 1: Red Wings 4:3 Avalanche
Raporty PO 2008Detroit Red Wings od zwycięstwa rozpoczęli drugą rundę tegorocznych rozgrywek play-off, pokonując we własnej hali po bardzo zaciętym spotkaniu Colorado Avalanche 4:3.

Mecz w Joe Louis Arena udowodnił po raz kolejny, że w hokeju, a w szczególności w rozgrywkach o Puchar Stanleya żadne prowadzenie nie jest bezpieczne i żadna chwilowa przewaga nad przeciwnikiem nie może w najmniejszym stopniu zagwarantować, iż w przeciągu kilku kolejnych minut sytuacja nie obróci się o 180 stopni.

To goście z Denver zdobyli pierwszą bramkę spotkania, po strzale Paula Stastny'ego. Jednak przez pierwsze 20 minut stroną dominującą byli Red Wings. Wygrywali z Avalanche większość walk pod bandami, często przecinali ich podania, oddali więcej strzałów i co najważniejsze, a często brakowało tego w serii z Predators, zdobyli trzy bramki pod rząd. Nie zabrakło również kilku porażających zagrań ciałem, których głównymi bohaterami byli Andreas Lilja oraz Niklas Kronwall, który wyrasta w tych rozgrywkach na czołowego 'zabijakę' w szeregach Czerwonych Skrzydeł.

53 sekundy po trafieniu gości, w 10. minucie spotkania, swoją trzecią bramkę w tegorocznych palyoff zdobył Henrik Zetterberg po perfekcyjnie rozegranej akcji z Pawłem Dacjukiem. Szwed wjechał w tercję przeciwnika z krążkiem pod bandą, pociągając za sobą dwójkę obrońców. Widząc, że nie ma już miejsca ani czasu na wykonanie indywidualnego zagrania oddał krążek do tyłu, na niebieską linię, gdzie czekał na niego Rosjanin. Zetterberg od razu uwolnił się spod opieki obrońców, skierował się między buliki, gdzie otrzymał powrotne podanie i po lekkim zwodzie pokonał z backhandu Jose Theodore'a umieszczajac krążek między parkanami.

Niecałe dwie minuty później Red Wings po raz pierwszy w spotkaniu dostali szansę gry w liczebnej przewadze, gdy za zahaczanie na ławkę kar został odesłany Ben Guite. Gospodarze przez prawie cały okres tej przewagi nie opuszczali tercji obronnej Avalanche, lecz mimo kilku dogodnych sytuacji nie byli w stanie wyjść na prowadzenie. Rozpęd z tej przewagi udało im się jednak utrzymać jeszcze po jej zakończeniu i w 14. minucie padła w końcu druga bramka. Jej autorem został Daniel Cleary, który wykończył akcję zainicjowaną przez Johana Franzena, który z dwoma golami i asystą był, bez wątpienia, najbardziej wartościowym zawodnikiem po stronie Red Wings tego wieczora.

Swoją wartość Szwed udowodnił na niecałe trzy minuty przed końcem tercji, kiedy sprzed bramki Theodore'a zmienił tor lotu krążka wstrzelonego z linii niebieskiej przez Niklasa Kronwalla i wyprowadził swój zespół na dwubramkowe prowadzenie. Gol ten padł podczas liczebnej przewagi Czerwonych Skrzydeł. Była to jedyna wykorzystana taka okazja na pięć w całym spotkaniu. Skuteczność gry w osłabieniu wyniosła natomiast 100%. Goście nie wykorzystali żadnego z trzech okresów gry w przewadze.

Franzen uderzył ponownie po 73 sekundach gry w drugiej odsłonie. Mikael Samuelsson wyłuskał krążek spod bandy od bijących sie o niego Kronwalla i Andrew Brunetta podając nastepnie do znajdującego się na wysokości lewego koła bulikowego Valtteriego Filppuli. Fin posłał krążek dalej w poprzek lodowiska do nadjeżdżającego Franzena, który tym razem pokonał Thoedore'a potężnym strzałem z dystansu. Gol ten padł ponownie po dobrze rozegranym, chociaż bez zdobyczy bramkowej, okresie gry w przewadze gospodarzy.

Warto w tym momencie wspomnieć, że przez większość spotkania Avalanche grali bez dwójki swoich czołowych zawodników. Od początku meczu na lodzie nie pojawił się Peter Forsberg, który narzeka na uraz pachwiny, a w pierwszej odsłonie, po rozegraniu niecałych czterech minut, lodowisko opuścił Wojtek Wolski. Przyczyny absencji młodego napastnika gości nie są jeszcze znane.

Joel Quenneville podjął jedyną słuszną decyzję i zdjął z bramki Theodore'a zastępując go nie posiadającym żadnego doświadczenia w tej fazie rogrywek, Peterem Budajem. Ruch ten okazał się strzałem w dziesiątkę, gdyż Słowak obronił wszystkie 20 uderzeń Red Wings. Wcześniej, Theodore kapitulował czterokrotnie na 16 uderzeń. Zaczęła się dramatyczna walka Avalanche z czasem i z gęstymi formacjami obronnymi Czerwonych Skrzydeł o doprowadzenie przynajmniej do dogrywki.

Pierwsze uderzenie spadło na gospodarzy cztery minuty po ostatnim trafieniu Franzena. Źle przeprowadzona zmiana w tercji obronnej Red Wings stworzyła dobrą okazję rywalom, którą starał sie wykorzystać John-Michael Liles. Wcześniej, krążek wyprowadzany przez Bretta Lebdę odebrał w tercji neutralnej Cody McLeod, zaliczając przy tym golu asystę. Liles przymierzył zza koła bulikowego i pokonał Chrisa Osgooda, zmniejszając prowadzenie gospodarzy tylko do dwóch trafień.

Red Wings starali się spowolnić tempo akcji Avalanche i przejąć ponownie inicjatywę w meczu, lecz jak się okazało mieli z tym spore problemy. Jedynym, tak naprawdę, okresem kiedy mogli trochę odetchnąć była kara nałożona na Milana Hejduka minutę po bramce Lilesa. Później, na trzy i pół minuty przed końcem drugiej tercji. To właśnie Hejduk wykończył akcję 3-na-2 Ryana Smytha i Stastny'ego, zdobywając kontaktową bramkę i uciszając tym samym ponad 20 tysięcy kibiców zgromadzonych w Joe Louis Arena.

Gospodarzom udało się dowieźć jednobramkowe do końca drugiej odsłony. Początek trzeciej tercji zaczął się dobrze dla Red Wings, którzy zaciesnili swoje szeregi obronne i nie pozwalali już z taką łatwością na znajdowanie sobie miejsca przez napastników Avalanche. Dwukrotnie poważnie zagrozili bramce Budaja, lecz dwie akcje linii Henrik Zetterberg-Paweł Dacjuk-Tomas Holmstrom kończyły się nieudanymi próbami dobitek w leżącego już na lodzie bramkarza.

Ostatnie osiem minut spotkania przyniosło z kolei ponowną falę ataków gości, pragnących za wszelką cenę wyrównać stan meczu. Statystki pokazują zaledwie sześć strzałów na bramkę Osgooda w ostatniej odsłonie, lecz zawdzięczamy to głównie dużej ilości zablokowanych uderzeń i przeciętych podań. Presja Avalanche nie może być w żaden sposób opisana samymi liczbami. Jeden ze strzałów Ryana Smytha uderzył również w słupek przeszywając wszystkich zgromadzonych na trybunach złowrogim, metalicznym dźwiękiem.

Akcja meczu miała miejsce na osiem sekund przed końcową syreną, kiedy to na lodzie od dobrej minuty nie było już Budaja. Po zagraniu zza bramki Osgooda, Brian Rafalski podniósł kij jednego z zawodników Avalanche, nie chcąc pozwolić mu na uderzenie krążka. Nie zauważył jednak, że kawałek dalej właśnie na taką okazję czekał osamotniony Liles. Jednak zimną krew zachował Osgood, który widząc co się święci wyjechał daleko przed pole bramkowe, skutecznie skracając kąt strzału i dzięki temu rywal nie potrafił wykorzystać tej szansy na doprowadzenie do dogrywki.

Trener Quenneville wziął po tej akcji czas, lecz w pozostałych kilku sekundach meczu Avalanche nie zdołali już oddać żadnego celnego strzału i na kolejną próbę pokonania Red Wings będą musieli poczekać aż do sobotniego popołudnia.

Wielu miało nadzieje, na odnowienie słynnej "rivarly", jaka w późnych latach 90-tych poróżniła fanów obu ekip. Oczywiście nie zabrakło bezpardonowej walki o każdy skrawek lodowiska, lecz wynikała ona raczej z chęci awans do kolejnej rundy aniżeli z sentymentu do tego co działo się w playoff jeszcze kilka lat temu.

(foto: Dave Reginek/Getty Images)