Data: 01.12.2020 (Wtorek)
Godzina: 19:30 EST (1:30 CET)

Do meczu pozostało:

Runda 1 Mecz 3: Predators 5:3 Red Wings
Raporty PO 2008 Dziewięć sekund w końcówce trzeciej tercji przesądziło o losach spotkania numer trzy rywalizacji pomiędzy Nashville Predators, a Detroit Red Wings. Gospodarze dwukrotnie znaleźli sposób na pokonanie Dominika Haska w krótkim odstępie czasu, dokładając jeszcze w końcówce trafienie do pustej bramki i odnosząc pierwsze zwycięstwo w tegorocznej fazie play-off, pokonując Czerwone Skrzydła 5:3.

Mecz rozpoczął się pomyślnie dla gości, którzy już w 9. minucie wyszli na prowadzenie za sprawą celnego strzału Krisa Drapera. Kanadyjskiemu napastnikowi doskonałą okazję do uderzenia wypracował Jiri Hudler, który wjechał z krążkiem w tercję obronną Predators po podaniu od Briana Rafalskiego. Hudler zatrzymał się w okolicach prawego koła wznowień, poczekał chwilę, po czym oddał krążek prosto do nadjeżdżającego Drapera. Ten uderzył mocno i celnie, po raz drugi w tej serii pokonując Dana Ellisa.

Ellis w całym spotkaniu stawił czoła 26 strzałom Red Wings, co daje wynik zdecydowanie niższy niż w poprzednich dwóch spotkaniach. Wystarczy powiedzieć, że tym razem to Predators częściej zatrudniali Haska, strzelając celnie w jego kierunku 28 razy.

W drugiej połowie pierwszej odsłony Red Wings praktycznie nie opuszczali tercji obronnej gospodarzy, lecz nie stworzyli sobie żadnej konkretnej sytuacji, która przyniosłaby im bramkę. Swoją szansę dostał natomiast Alexander Radulov, który nie wykorzystał jednak doskonałego podania zza bramki Czerwonych Skrzydeł i trafił krążkiem w parkany czeskiego bramkarza.

Red Wings powiększyli swoje prowadzenie dopiero w 10. minucie drugiej tercji. Tym razem Hudler skierował krążek do bramki Predators, podczas gdy jego zespół grał w przewadze. Młody napastnik z Czech dobił strzał z linii niebieskiej Niklasa Kronwalla. Był to jego pierwszy gol w tej fazie rozgrywek. Druga asysta przy trafieniu została zaliczona Danielowi Clearyemu, lecz duży udział w tej akcji miał jeszcze Johan Franzen, który podniósł kij zawodnika Predators, gdy ten próbował zatrzymać krążek lecący w stronę Kronwalla. Uniemożliwiło mu to także udaną próbę zablokowania strzału oddanego przez Szwedzkiego obrońce.

Podobnie jak w spotkaniu numer dwa, przy dwubramkowym deficycie gospodarze zaczęli coraz intensywniej atakować bramkę przyjezdnych. Zaowocowało to dwoma trafieniami w odstępie nieco ponad dwóch minut. Ten wyczyn w niesamowity sposób ożywił widownię zgromadzoną w Sommet Center, która do tej pory sprawiała wrażenie pogodzonej z kolejną porażką. Przy pierwszym golu Predators wygrali wznowienie w tercji obronnej Red Wings i krążek trafił do ustawionego na niebieskiej linii Ryana Sutera. Ten, wykorzystując zasłonę Alexandra Radulova i Jasona Arnotta, posłał gumę w kierunku bramki. Krążek odbił się po drodze od Radulova, zaskakując tym samym interweniującego Haska.

Dwie minuty później kardynalny błąd popełnił Brad Stuart, który opuścił swoje stanowisko obronne, aby pomóc dwóm swoim partnerom w walce o krążek w tercji neutralnej. W momencie, kiedy dołączył do grupy zawodników kotłujących się pod bandą krążek był już na kiju J.P. Dumonta, który wjeżdżał w tercję obronna Red Wings i podał go na drugą stronę do nadjeżdżającego Davida Legwanda. Podania nie przechwycił Niklas Kronwall, a powracający po kontuzji Legwand uderzył mocno i celnie, wyrównując stan meczu.

Podekscytowanych kibiców uciszył po 40 sekundach gry w ostatniej odsłonie Paweł Dacjuk, zdobywając swojego pierwszego gola w tegorocznych play-off. Rosjanin wyłuskał krążek w okolicach niebieskiej linii i pognał razem z Valtterim Filppulą tworząc przewagę 2-na-1. Młody Fin został wykorzystany jako "przynęta" mająca na celu odwrócenie uwagi obrońcy i gdy tylko ten zostawił mu trochę miejsca, oddał bardzo silny, a co ważniejsze, celny strzał z nadgarstka, ponownie dając Red Wings prowadzenie.

Niepowtarzalną szansę na rehabilitację za błąd przy drugiej bramce dla Predators miał w 8. minucie ostatniej odsłony Brad Stuart, który otrzymał perfekcyjne podanie zza bramki od Tomasa Holmstroma. Stuart wjeżdżał z niebieskiej linii, aby pomóc kolegom z formacji ofensywnych kiedy krążek zagrany przez Szweda trafił prosto na łopatkę jego kija. Obrońca Red Wings uderzył od razu, lecz dźwięk jaki rozległ się po chwili oznajmił, że trafił on zaledwie w poprzeczkę. Ta sytuacja została przeanalizowana przez sędziów wideo, a powtórka wyraźnie pokazała jak krążek odbija się od poprzeczki bramki Ellisa.

Red Wings kontrolowali grę przez większą część trzeciej tercji, nie dopuszczając do zbyt agresywnych poczynań we własnej tercji obronnej. Grali tylko jednym zawodnikiem wysuniętym do przodu, skupiając się na obronie większą liczbą zawodników. Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami trener Mike Babcock zdecydował się na rozdzielenie Dacjuka oraz Henrika Zetterberga, którzy tworzyli jedną formację tylko podczas pierwszej zmiany spotkania. Kiedy jednak na cztery minuty przed końcem meczu Predators wyszli na prowadzenie, został zmuszony do ponownego połączenia "Eurobliźniaków".

Gospodarze uderzyli szybko i skutecznie, pokonując Haska za sprawą potężnych strzałów kolejno Sutera z lewej strony lodowej tafli, a po chwili Arnotta ze strony prawej. Suter dołączył się do szybkiej kontry 3-na-3, otrzymując podanie z tyłu od Jana Hlavaca. Przy bramce Arnotta asystę zaliczył natomiast Radulov, który zauważył błąd przy zmianie obrońców Red Wings. Osamotniony Andreas Lilja nie poradził sobie z naporem napastnika gospodarzy. Po tym jak Nicklas Lidstrom, zmieniający Chrisa Cheliosa, zajął miejsce z lewej strony, zostawiając dużo miejsca i czasu Arnottowi na oddanie strzału. Po zdobyciu gola Arnott rzucił się na bandę wzorem Alexandra Owieczkina z Washington Capitals. Po chwili został powalony na lód przez swoich kolegów z drużyny, co spowodowało nawet, że trochę przy tej sytuacji ucierpiał nie wracając już do gry.

Wynik meczu ustalił strzałem do pustej bramki na 21 sekund przed końcem Martin Erat, a rozpaczliwe ataki Czerwonych Skrzydeł w ciągu ostatnich 100 sekund spotkania przyniosły zaledwie jeden celny strzał.

Tym samym konfrontacja Red Wings z Predators przybiera formę ich poprzedniego spotkania w playoff z roku 2004, kiedy to po dwóch zwycięstwach w Joe Louis Arena podopieczni Babcocka, przegrali dwa kolejne mecze w Nashville, zwyciężając jednak w całej serii 4-2. O tym czy ten scenariusz będzie miał szansę się powtórzyć przekonamy się już w najbliższą środę gdy obie ekipy ponownie zmierzą się na terenie Miasta Muzyki.

(foto: AP Photo/Mark Humphrey)