Data: 14.12.2019 (Sobota)
Godzina: 19:00 EST (1:00 CET)

Do meczu pozostało:

Mecz 67: Red Wings 4:3 Predators (SO)
Raporty 2006/2007Red Wings przełamali w końcu złą passę i tym razem to oni wynieśli dwa punkty z meczu, który nie skończył się po 60 minutach. Predators nie powtórzyli wyczynu z ostatniego meczu z Nashville, kiedy pokonali Wings po dogrywce, i polegli w Detroit 3:4 po rzutach karnych.

Mimo braku wielu czołowych zawodników po obu stronach lodowiska mecz stał na wysokim poziomie. Nie brakowało bramek, ostrej i szybkiej gry i, przede wszystkim emocji. W składzie Wings zabrakło Henrika Zetterberga, Tomasa Holmstroma, Todda Bertuzziego, Mikaela Samuelssona i Dana Cleary'ego. Predators pojawili się w hockeytown bez kontuzjowanych Petera Forsberga, Scotta Hartnella i Steve'a Sullivana a trener Barry Trotz powiedział, że w meczu z Wings ucierpiało kolejnych trzech graczy.

Zawodnicy się nie oszczędzali, lecz spotkanie było raczej czyste i tylko ośmiu zawodników powędrowało na ławkę kar (5 z Nashville, 3 z Detroit). Każda z drużyn wykorzystała po jednym okresie gry w przewadze a Predators wybronili w pierwszej tercji ponad półtoraminutowe dwuosobowe osłabienie.

Wings jako pierwsi wpisali się na listę strzelców, dzięki czemu poprawili swój bilans zwycięstw, gdy strzelają pierwsi do 29-4-1. Są też w tym momencie najlepszą drużyną we własnej hali z bilansem 24-3-5. Bramkę tę zdobył Paweł Dacjuk. Po ładnej indywidualnej akcji oszukał jednego z obrońców, jadąc wzdłuż linii bramkowej i pokonał Tomasa Vokouna strzałem z bardzo dużego kąta, znajdując jednak trochę wolnego miejsca pod poprzeczką.

Predators wyrównali na początku 16. minuty spotkania, gdy na ławce kar siedział Mathieu Schneider. Swoje 15. trafienie w sezonie zaliczył Martin Erat, dobijając strzał z prawego koła wznowień Paula Kariya.

Goście wyszli na prowadzenie po pięciu minutach gry w drugiej odsłonie dzięki bramce Jasona Arnotta, lecz Wings odpowiedzieli dwoma bramkami w odstępie 25 sekund w 13. minucie, znowu wychodząc na prowadzenie. Najpierw, po zamieszaniu pod bramką, krążek w końcu udało się dobić Robertowi Langowi. Dużą zasługę przy tym trafieniu nalezy przypisać Kyle'owi Calderowi, który bardzo dobrze zastawiał Vokouna i sam zaliczył asystę. Wings grali wtedy w przewadze. Na 3:2 wynik podwyższył chwilę później Mathieu Schneider wykorzystując prostopadłe podanie Langa i pokonując Vokouna strzałem z nadgarstka spomiędzy kół wznowień.

Predators nie byli w stanie nawet oddać jednego strzału przez pierwsze 10 minut ostatniej tercji, lecz wzięli się potem mocno do pracy i zamknęli Wings w ich własnej części lodu 11 razy atakując bramkę Chrisa Osgooda przy tylko 9 strzałach gospodarzy. Atak ten przyniósł skutki w 12. minucie odsłony, gdy swoją drugą bramkę w sezonie zdobył Greg Zanon. Zanon wrzucił krążek spod niebieskiej linii, licząc że dojdzie do któregoś ze swoich kolegów tłoczących się pod polem bramkowym zasłoniętego Osgooda. Guma przetoczyła się jednak po prawym barku golejarza i spadła tuż za linię bramkową, dając gościom wyrównanie.

Emocji nie brakowało też w dogrywce, lecz żadnej z drużyn nie udało się nawet oddać strzału na bramkę rywali, co doprowadziło do bardzo ciekawej serii rzutów karnych. Stan składu Wings można ocenić na podstawie tego, że decudyjącą bramkę w karnych zdobył Johan Franzen, który był pierwszym zawodnikiem doddatkowej rundy strzałów. Wcześniej, swoją szansę wykorzystali Paweł Dacjuk i Paul Kariya a pudła zaliczyli Jiri Hudler i Valtteri Filppula po stronie Wings i Alexander Radulov oraz J.P. Dumont. Na gol Franzena nie odpowiedział ostatecznie Martin Erat, który został zatrzymany przez Osgooda.

Dzięki zwycięstwu Wings tracą już tylko jeden punkt do Predators (94-93), którzy ciągle prowadzą w Konferncji Zachodniej. Skrzydła mają jednak do rozegrania jeden mecz więcej. Oba zespoły zmierzą się ze sobą jeszcze trzykrotnie, z czego dwa razy już w przyszłym tygodniu, rozgrywając spotkania dwa dni z rzędu.

(foto: David Guralnick / The Detroit News)