Data: 01.12.2020 (Wtorek)
Godzina: 19:30 EST (1:30 CET)

Do meczu pozostało:

Mecz 23: Blue Jackets 3:2 Red Wings (SO)
Raporty 2007/2008Czarna passa spotkań z zespołami z Central Division trwa nadal. Po serii ośmiu spotkań z rywalami z tej dywizji Red Wings mieli bilans 4-4, a mecz przeciwko Blue Jackets miał udowodnić wyższość Czerwonych Skrzydeł nad resztą stawki. Jak się okazało widzowie zgromadzeni w Nationwide Arena ponownie doczekali się rzutów karnych. Tym razem to ich zespół wyszedł z nich zwycięsko, wygrywając w nich 3:1, a całe spotkanie zamykając wynikiem 3:2.

Już od początku było widać drobną nerwowość w poczynaniach zawodników Red Wings. Po pierwszych 20 minutach spotkania goście schodzili do szatni z dwubramkową stratą. Najpierw, w 13. minucie, gola zdobył Manny Malhotra, który udanie dobił strzał Jasona Chimery. Chimera próbował zawinąć krążek zza bramki, lecz na posterunku stał Chris Osgood. Niestety, krążka nie był w stanie sięgnąć Andreas Lilja i wcześniej dopadł do niego właśnie Malhotra, zapisując na swoim koncie czwartą bramkę w sezonie. Niecałe 8 minut później było już 2:0, za sprawą strzału z dystansu Nikolaia Zherdeva. Gol był zaskoczeniem nawet dla jego strzelca, gdyż padł jak to się mówi „z niczego”. Blue Jackets wjechali z dość wolną kontrą w tercję obronną Red Wings, a Zherdev postanowił przetestować umiejętności stojącego między słupkami Osgooda, oddając strzał z za niebieskiej linii, który odbił się jeszcze po drodze i zaskoczył pochodzącego z Kanady bramkarza.

Mimo tych dwóch wpadek Osgood był jednym z najlepszych zawodników swojego zespołu. Nawet trener Mike Babcock przyznał, że po prostu nie wszyscy jego gracze byli przygotowani do konfrontacji z przeciwnikiem na 100%. Osgood obronił 26 strzałów (o 3 więcej niż jego vis-a-vis, Pascal Leclaire) i kilkakrotnie pokazał ogromną klasę, stanowiąc nie rzadko ostatnią linię obrony. Potwierdzeniem tych słów niech będzie sytuacja z drugiej tercji spotkania, gdy Osgood dwukrotnie był zmuszony do wykonania niezwykle widowiskowych parad przy obu strzałach Ricka Nasha. Co warte podkreślenia zespół z Detroit grał wówczas w liczebnym osłabieniu.

Tak więc w tej odsłonie gracze gości uskrzydleni wyczynami swojego bramkarza postarali się o dość nie codzienny rekord. Otóż oba trafienia dla Red Wings padły w odstępie zaledwie 5 sekund. Nigdy wcześniej w ponad 80 letniej historii klubu nikomu nie udało się tego dokonać. Po 10 minutach i 44 sekundach gry w drugiej tercji Tomas Holmstrom jako pierwszy zauważył krążek w tłumie pod bramką Blue Jackets i udanie wepchnął go do siatki. Było to jego 12 trafienie w sezonie. Wówczas goście grali z przewagą jednego zawodnika. Tak więc sędziowie jak zwykle w takiej sytuacji wskazali na środek lodowiska. Wznowienie wygrali zawodnicy Blue Jackets, lecz krążek momentalnie „ukradł” Paweł Dacjuk, następnie wjechał z nim w tercję obronną gospodarzy i oddał strzał z koła bulikowego, przenosząc gumę nad ramieniem próbującego interweniować Leclaire'a.

Poprzedni rekord wynosił 7 sekund. Wynik ten był osiągany dwa razy - w 1936 i 1987 roku. Natomiast dla ekipy gospodarzy był to z kolei dwie rekordowo stracone bramki, poprzedni wynik to 8 sekund (2006 rok).

Wynik 2:2 utrzymał się, aż do końca trzeciej tercji, w której zawodnicy Red Wings dwukrotnie grali w liczebnej przewadze oddając 9 strzałów przy 3 uderzeniach Kurtek. Podczas dogrywki okazję do gry w przewadze mieli również gospodarze, lecz na całe szczęście nie przyniosła ona rozstrzygającej bramki.

W przeciwieństwie do ostatniej potyczki obu drużyn wszystko rozstrzygnęło się w ledwie pięciu strzałach podczas trzech serii rzutów karnych. Jako pierwszy swoją szansę wykorzystał Michel Peca, po czym wyrównujące trafienie padło z kija Pawła Dacjuka (asystował przy bramce Holmstroma). Niestety, kolejne dwa udane karne w wykonaniu Nasha i Zherdeva nie znalazły odpowiedzi, gdy na przeciwko bramkarza gospodarzy stanął Henrik Zetterberg.

W poprzednim sezonie bilans Red Wings przeciwko drużynom z Central Division wyniósł 23-4-5. Teraz, po 23 spotkaniach obecnego sezonu, kształtuje się on następująco 4-5-2. Widać gołym okiem, że poziom gry całej dywizji wyraźnie się wyrównał i walka o zwycięstwo na własnym podwórku oraz starania o udział w fazie playoff będą trwały do samego końca. Możliwe, iż w ten sposób kibice przestaną przeklinać obecny system rozgrywek i skupią się na coraz ciekawszych potyczkach wewnątrz dywizji.

W meczu udział wzięli Dallas Drake i Aaron Downey, którzy zastąpili Tomasa Kopeckyego oraz Matta Elisa. Ich silna, fizyczna gra była bardzo widoczna i obaj zostali nawet pochwaleni przez trenera za swoją postawę w tym spotkaniu. Downey dwukrotnie zrzucał rękawice, w pierwszej tercji jego przeciwnikiem był Jody Shelley, natomiast w drugiej Jared Boll.

Spotkanie w Columbus było ostatnim z serii dziewięciu meczów z zespołami z Central Division. Kolejne z nich dopiero 10 grudnia, kiedy Red Wings wybiorą się w podróż do Nashville.

(foto: Jay LaPrete/AP Photo)